Paríž 17. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Francúzske Národné zhromaždenie v utorok veľkou väčšinou hlasov schválilo v prvom čítaní návrh zákona o reforme štátnej železničnej spoločnosti SNCF.

Na snímke francúzsky premiér Édouard Philippe

Za predlohu hlasovalo v dolnej komore francúzskeho parlamentu 454 prítomných poslancov, 80 bolo opačného názoru. Popri zákonodarcoch prezidentovej vládnej strany hlasovali za aj ich pravicoví a centristickí kolegovia, proti boli nominanti troch opozičných ľavicových frakcií.
Odborové centrály ohlásili na stredu a štvrtok ďalšie protestné štrajky.
Informovali o tom francúzske elektronické médiá. Podľa názoru odborovej centrály CGT vláda zdolala prvú etapu parlamentného procesu násilím, a preto v záujme jeho zastavenia vyzvala železničiarov na ďalšie protesty.
Štyri najväčšie železničiarske odborové organizácie plánujú od začiatku apríla v období troch mesiacov vždy prerušenie práce na dva z každých piatich pracovných dní, aby protestovali proti zámerom vlády v Paríži.
V stredajší prvý deň štvrtej fázy týchto protestov by podľa informácií oficiálnych zdrojov SNCF mala premávať tretina súprav TGV a 20 percent rýchlikov. Ďalšími štrajkovými dňami železničiarov vo Francúzsku by mali byť budúci pondelok a utorok (23.-24. apríla).
 
Príspevok Francúzski poslaci schválili reformu SNCF v 1. čítaní, štrajky budú pokračovať zobrazený najskôr Hlavné správy.