Claviere 16. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Marco Costantino/ANSA via AP)
 
Náhoda chcela, že sa nelegálne konanie Francúzska našťastie podarilo zachytiť na videozáznam. V piatok v noci v blízkosti Claviere, v talianskom kraji Piemonte totiž  francúzske policajné auto vysadilo migrantov afrického pôvodu a vrátilo sa do Francúzska

Ilustračné foto

Francúzi nelegálny vývoz migrantov zľahčujú a vysvetľujú neskúsenými policajtmi. Talianske ministerstvo vnútra zatiaľ márne čaká na oznámenie identity migrantov vyvezených do lesa, ktorí sa teraz voľne pohybujú na neznámych miestach v krajine. Nevedia teda ani vylúčiť, či ide o ľudí podozrivých z terorizmu alebo páchania kriminálnych činov. Pritom sú to informácie, ktorými Francúzsko určite disponuje.
Dnes sa vyjadril minister vnútra Matteo Salvini na svojom sociálnom profile k odpovedi Francúzska, o ktorú oficiálne žiadalo Taliansko potom, ako náhodne odhalili nelegálny vývoz migrantov na svoje územie: “Ponechať migrantov v lese na cudzom území (v Taliansku) nemôže byť hodnotené ako omyl alebo nehoda.”
To, čo sa stalo v Claviere, je bezprecedentná urážka nášho štátu a pýtam sa, či medzinárodné inštitúcie počnúc OSN a tými európskymi nepovažujú za “nestráviteľné” nechať ľudí v v izolovanej oblasti, bez pomoci a oznámenia. kto sú tú migranti: odkiaľ prišli? prečo boli zanechaní napospas?
A otázka na civilizovaný Paríž – je normálne zanechať ľudí v lese?
Prečo Francúzi hovoria o “policajtoch, ktorí nepoznali cestu”, keď sa ich dodávka vrátila späť a vo veľkej rýchlosti do ich krajiny a bez znakov neistoty?
Ale poďme do hĺbky. Stojíme pred hanbu vzbudzujúcim skutkom na medzinárodnej úrovni a pán Macron sa nemôže tváriť, že o nič nejde. Tu nestačia ospravedlnenia toho typu.
Renáta Indri
 
Príspevok Francúzski policajti vyviezli načierno do Talianska migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.