Paríž 30. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Francúzski colníci zaistili viac než 100 kilogramov drogy captagon, ktorá sa zvykne označovať za drogu džihádistov. Oznámila to dnes agentúra DPA s odvolaním sa na francúzske úrady
Stimulačná droga captagon, založená na amfetamínovej báze, navodzuje eufóriu, zmierňuje bolesti a predlžuje stav bdelosti. Obľube sa teší najmä v arabskom svete a údajne ju radi užívajú aj islamskí militanti.
Ilustračné foto

Vo Francúzsku túto drogu zhabali vôbec prvýkrát. Približne 137 kilogramov captagonu v podobe tabletiek bolo ukrytých v zásielke oceľových kanistrov určených na priemyselné použitie, ktoré doviezli z Libanonu. Francúzski colníci odhadujú hodnotu kontrabandu na 1,5 milióna eur.
I keď informácia o zásielke bola zverejnená až dnes, droga bola dopravená na parížske letisko Charlesa de Gaulla už začiatkom roka 2017.
Kanistre mali podľa oficiálnej dokumentácie smerovať do Českej republiky. V rámci vyšetrovania, na ktorom sa podieľali francúzski, nemeckí a českí vyšetrovatelia, sa zistilo, že skutočným miestom určenia nákladu mala byť zrejme Saudská Arábia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.