Paríž 29. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Alik Keplicz)

V jedenástich francúzskych mestách sa v nedeľu konali protesty žien proti sexuálnemu zneužívaniu a obťažovaniu. Demonštrácie pod heslom “Mňa tiež” (#MeToo) zorganizovala francúzska feministická organizácia Les effronté-e-s
Ilustračné foto

“Sú nás tisíce a tisíce, ktoré musíme žiť, stlmiť úder, stráviť ho a zvládnuť nezriedka traumatizujúce zážitky,” uvádza sa vo vyhlásení skupiny vyzývajúcom k protestom.
V Paríži sa zišlo niekoľko stoviek demonštrantiek na Námestí Republiky, ktoré je obvyklým miestom konania rôznych protestných zhromaždení, informovala agentúra AP.
Podľa štatistík sa vo Francúzsku stane každoročne obeťou znásilnenia alebo pokusu o znásilnenie viac ako 80.000 dospelých žien. Len približne desať percent z nich to však nahlási úradom.
Francúzska vláda minulý týždeň navrhla zákon, ktorý by umožnil trestať obťažovanie žien na uliciach miest finančnými pokutami.
Protesty Francúzok motivoval rozsiahly škandál okolo známeho hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina, ktorého v posledných týždňoch obvinili zo sexuálneho obťažovania desiatky žien.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.