Paríž 26. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Francúzske bezpečnostné zložky zadržali 18-ročného mladíka pôvodom z Čečenska, ktorý je podozrivý z bezprostredného zámeru spáchať teroristický útok.

Ilustračné foto

Zadržaný bol 18. septembra v meste Štrasburg v departemente Bas-Rhin na východe krajiny. Informácia o tom sa v médiách objavila až v utorok večer.
Rozhlasová stanica Europe 1 uviedla, že zadržaným je Abdoul Malik Anaiev, ktorý bol v utorok obvinený zo spolčovania sa do zločineckej teroristickej organizácie. Momentálne sa nachádza v predbežnej väzbe.
Ako informovala rozhlasová stanica France Bleu, zadržaný odmietol vznesené obvinenie z extrémizmu, ale priznal sa, že sa zaujímal o džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS) a hľadal si o nej informácie na internete.
Rozhlasová stanica poznamenala, že terč údajne zamýšľaného teroristického útoku nebol políciou zverejnený. Známy je však fakt, že brat obvineného – 20-ročný Abdoul Hakim Anaiev – bol obvinený v inej kauze súvisiacej s terorizmom.
Tento mladík sa svojho času skontaktoval s iným mladým mužom pôvodom z Čečenska, ktorý v máji toho roku nožom útočil na okoloidúcich v blízkosti budovy parížskej Opery. Zranených bol pritom päť ľudí, jeden z nich útok nožom neprežil.
Útočníka polícia zlikvidovala priamo na mieste činu – bol ním 20-ročný Khamzat Azimov, ktorý sa narodil v Čečensku a v roku 2010 dostal francúzske občianstvo. Francúzske tajné služby Abdoula Hakima Anaieva sledovali a od roku 2016 naňho viedli spis typu S ako na osobu podozrivú z islamistickej radikalizácie.
 
Príspevok Francúzske bezpečnostné zložky zadržali Čečenca podozrivého z prípravy teroristického útoku zobrazený najskôr Hlavné správy.