Paríž 18. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Francúzska vláda v nedeľu pripustila, že sa dopustila omylov pri reakcii na násilie, ktoré tento víkend poznačilo protesty hnutia tzv. žltých viest v centre Paríža. Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke francúzsky premiér Édouard Philippe

Premiér Édouard Philippe vo vyhlásení v nedeľu večer uviedol, že zvolený prístup k zaisťovaniu bezpečnosti “zle fungoval”.
Philippe síce pochválil bezpečnostné sily za reakciu na sobotňajšie protesty, dodal však: “Analýza včerajších udalostí ukázala nedostatky pri realizácii, ktoré neumožnili potlačiť násilie a zabrániť konaniu protestujúcich.”
Predseda vlády dodal, že tento pondelok predloží návrhy na zlepšenie francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.
Protesty žltých viest v centre francúzskej metropoly v sobotu prerástli do násilia – demonštranti sa dostali do zrážok s policajtmi, pričom neďaleká budova bola zrejme podpálená.
Tieto protesty sa konali 18. víkend po sebe. Pred týždňom na nich zaznamenali dosiaľ najnižšiu účasť od ich novembrového začiatku, v dôsledku čoho viacero lídrov hnutia vyzvalo na posilnené demonštrácie v Paríži.
Túto sobotu protestovalo po celom Francúzsku približne 32.300 ľudí, o niečo viac než 28.600 účastníkov spred týždňa, vyplýva z údajov ministerstva vnútra. V Paríži sa však účasť zvýšila takmer štvornásobne, keď tam tentoraz demonštrovalo okolo 10.000 ľudí.
 
Príspevok Francúzska vláda prehodnotí bezpečnostné opatrenia po násilných protestoch zobrazený najskôr Hlavné správy.