Carcassonne 24. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)
 
Po teroristickom útoku na juhu Francúzska zadržala polícia v noci na sobotu 17-ročného mladíka. Podľa médií ide o priateľa páchateľa, ktorý v piatok zabil štyroch ľudí vrátane policajta pred tým, ako ho pri policajnom zásahu zastrelili. Informujú o tom agentúry AP a DPA.

Policajti uzatvárajú oblasť neďaleko miesta rukojemníckej drámy v meste Trebes na juhu Francúzska 23. marca 2018

Francúzska prokuratúra v sobotu dopoludnia oznámila, že nemenovaného mladého muža zadržali počas noci pre podozrenie z kriminálneho spolčenia súvisiaceho s teroristickou činnosťou.
Už v piatok zadržali aj ženu “blízku” páchateľovi, ktorého úrady identifikovali ako 25-ročného Redouana Lakdima, narodeného v Maroku. Protiteroristický prokurátor Francois Molins uviedol, že vyšetrovatelia chcú okrem iného objasniť aj to, či o plánoch na útok niekto iný vedel alebo či niekto páchateľa podporoval.
Útok islamského extrémistu sa odohral odohrali v piatok v departmáne Aude v južnom Francúzsku. Lakdim sa najskôr v meste Carcassonne, kde žil, zmocnil auta, pričom zastrelil spolucestujúceho a zranil vodiča.
Následne z auta strieľal do skupiny príslušníkov policajnej jednotky CRS a potom sa presunul do neďalekého mesta Trebes, kde v supermarkete zadržal niekoľkých zákazníkov. Rukojemnícku drámu ukončil zásah špeciálnej policajnej jednotky, ktorá Lakdima zastrelila.
V sobotu podľahol zraneniam policajný podplukovník Arnaud Beltram (45), ktorého vyzdvihli ako hrdinu po tom, ako sa vymenil za jedného z rukojemníkov v obchode. Beltram bol pri následnej streľbe v supermarkete vážne zranený.
Útok si tak celkovo vyžiadal štyri obete na životoch a viac ako desať zranených.
 
Príspevok Francúzska polícia zadržala v súvislosti s piatkovým útokom ďalšiu osobu zobrazený najskôr Hlavné správy.