Francúzsko 22. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Michel Euler)

Francúzsky policajný  časopis „ L´Essor de la gendarmerie nationale“  zverejnil 19. apríla zaujímavé  a o mnohom vypovedajúce  výsledky prieskumu inštitútu Ifop o volebných preferenciách, z ktorého vyplýva, že  u  príslušníkov  bezpečnostných zložiek  (armáda, žandári, polícia) rastie popularita pravicovej kandidátky Marine Le Penovej

Na snímke Marine Le Penová

Až 51 % žandárov mieni v nadchádzajúcich  prezidentských voľbách voliť  práve kandidátku Front National – Marine  Le Penovú. Ide pritom o nárast o 8 percentných bodov, v porovnaní s rokom 2012, kedy ju podporovalo 43 % žandárov.

O výsledkoch prieskumu informovalo viacero francúzskych médií,  avšak  portál Boulevard Voltaire sa venuje výsledkom podrobnejšie a porovnáva výsledky z rôznych hľadísk. Napríklad 51 % je takmer dvojnásobok preferencií, ktoré má Le Penová v celoštátnom meradle. Ďaleko za ňou so 16,5 %  sa nachádza Emmanuel Macron,  médiami označovaný za budúceho prezidenta. Pravicový kandiát François Fillon má podporu 14 % u  silových zložiek.

Podpora Marine Le Penovej je obzvlášť silná u mobilných hliadok, a to až 65 %. V protiteroristických   útvaroch má   podporu až  74 %.

Zaujímavé je porovnanie výsledkov z hľadiska služobnej seniority. U  príslušníkov, ktorí slúžia menej ako  dva roky, je podpora  33 % v porovnaní s 50 % služobne starších kolegov. Vysvetlenie spočíva podľa portálu  v tom, že žandári , ktorí nastúpili  v poslednom období, neboli vystavení kriminalite v takej miere ako starší kolegovia.

Boulevard Voltaire upriamuje pozornosť čitateľa hlavne na tri „odhaľujúce“ čísla:

Po prvé,  všebecné číslo 51 %, ktoré vysvetľuje duchom spolunáležitosti žandárov, ktorí sú viac vojakmi, než policajtmi a  vedia, že v roku 2015 bolo pri výkone služby zranených  4886 príslušníkov zboru, pričom  1816 sa stalo  obeťami agresie, čo predstavuje medziročný nárast o 26,7 %. Kriminalita typická pre mestské prostredie  však  čím dalej tým viac začína prenikať  aj do vidieckých oblastí.

Po druhé, číslo 65% u mobilných hliadok. Sú to útoky a urážky , ktorým sú  vystavení žandári  počas operácie Sentinelle a pri demonštráciách extrémnej ľavice ( nedávny pokus o ich  upálenie v aute , ktoré skončilo veľmi ťažkými  a doživotnými zdravotnými  následkami). Čo je však podstatné, príslušníci necítia skutočnú vôľu štátu potláčať  tieto násilné  prejavy a demonštrácie.

Po tretie , iba 17 % dôstojníkov by volilo Marine Le Penovú. Príčiny môžu byť rôzne. Obavy o kariéru (pri povýšení sa berú do úvahy aj  politické postoje, príslušnosť  k slobodomurárskym lóžam a pod.) Boulevard Voltaire v tejto súvislosti cituje výrok generála Sobeleta po regionálnych voľbách: “Šesť miliónov Francúzov volilo Front National, z toho mi tuhne krv v žilách.” Ďalším vysvetlením môže byť to, že dôstojníci neprichádzajú tak často do kontaktu s  drsnou realitou, ich práca sa odohráva  väčšinou v kanceláriách. Ďalším momentom je dôstojnícke prostredie, v ktorom sa “ľudia sledujú navzájom a voľba FN, ktorá môže byť tolerovaná  u podriadených, určite nie je tolerovaná  u dôstojníkov”.

Katarína Hanzlíková