Paríž 17. september 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Francúzska polícia varuje pred možnosťou sabotáže na železniciach v súvislosti s terorizmom. Le Parisien zverejnil úryvky z tajnej 7 stránkovej správy, ktorú začiatkom septembra vydalo generálne riaditeľstvo polície (Direction générale de la police nationale)
Ilustračné foto

„Z dôvodu nedávnej výzvy džihádistickej propagandy na plánovanie vykolajenia vlakov je potrebné venovať špeciálnu pozornosť všetkým dostupným informáciám v súvislosti s vniknutím, alebo pokusom o sabotáž v systéme riadiacom cirkulácie vlakov,“ cituje Le Parisien.
Správa zvlášť zdôrazňuje, že ide o „džihádistickú propagadnu za posledné tri mesiace“, ktorá vyzýva k výrobe výbušných zariadení „ získaných zo všetkých možných návodov“. Ďalej propaganda vyzýva k „získaniu dôvery neveriacich skrývaním radikalizácie“ a k útokom „osamelých vlkov“, ktorí by v Európe vyprovokovali „vykoľajenia vlakov, požiare lesov, alebo otravu potravín“.
Policajné špičky takisto potvrdili, že hrozba atentátov v krajine zostáva veľmi vysoká.
Okrem zvýšenej ostražitosti na železniciach, polícia žiada venovať špeciálna pozornosť školským zariadeniam a univerzitám, vrátane prípadov krádeže „citlivých produktov, alebo materiálu,hlavne na univerzitách.“
Polícia má obavy aj o bezpečnosť turistických lokalít, hlavne v súvislosti so súčasným víkendom, kedy prebiehajú Dni európskeho dedičstva, ktoré už tradične priťahujú veľké množstvo návštevníkov. V minulom roku to bolo až 12 miliónov turistov.
“Národné dedičstvo, hlavne náboženské, je symbolom západného spôsobu života,“ píše sa v policajnej správe.
Polícia v súvislosti s atentátmi pomocou áut narážajúcich do davu žiada prenajímateľov áut, aby umožnili identifikáciu osôb, ktorým boli autá prenajaté a okamžite hlásili každé podozrivé chovanie alebo krádež auta.