Paríž 14. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)
 
Rodičov štvorročného dievčatka, ktoré pred troma desaťročiami našli mŕtve v priekope pri francúzskej diaľnici, predbežne obvinili z vraždy. Tento odložený prípad pomohli znovu otvoriť testy DNA, informoval vo štvrtok francúzsky prokurátor Frédéric Chevallier.

Na snímke hrob dievčatka v Suévres, ktoré pred troma desaťročiami našli mŕtve v priekope

Telo vtedy neidentifikovaného dievčaťa sa našlo v auguste 1987 v priekope pri diaľnici A10 v blízkosti mesta Blois v strednom Francúzsku.
Dievčatko, ktorého zohavené telo malo znaky dlhodobého týrania, bolo potom vo Francúzsku známe ako “malá mučeníčka od A desiatky”. Jej fotografiu rozposlali úradom v 30 krajinách celého sveta, napísala agentúra AP.
Prokurátor Chevallier z Blois vysvetlil, že zvrat v prípade, ktorý bol pre úrady dlhé roky záhadou, bol možný “vďaka vývoju vedy a DNA”.
Rodičov, ktorí sú obaja šesťdesiatnici, identifikovali a vystopovali náhodou – pomocou vzorky DNA ich syna, ktorú vyšetrovatelia analyzovali v nesúvisiacom prípade v roku 2016. Na základe zhodných výsledkov testov ho vyhlásili za brata mŕtveho dievčatka, uviedol Chevallier.
Rodičov zatkli francúzske úrady v utorok. “Inass Touloubová má konečne meno,” vyhlásil prokurátor. Dievčatko sa narodilo v júli 1983 v pobrežnom meste Casablanca v Maroku a bolo tretím zo siedmich detí.
Otec povedal, že sa mu “uľavilo”, že ho zatkli. “Bál sa totiž svojej manželky a žil pod jej nadvládou,” dodal prokurátor. Matka si pri opise udalostí pred úradmi protirečila, raz im dokonca tvrdila, že dievča stále žije, uviedol prokurátor.
 
Príspevok Francúzska polícia obvinila rodičov zo smrti dievčatka z roku 1987 zobrazený najskôr Hlavné správy.