Paríž 14. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)
 
Francúzska polícia naďalej vypočúva rodičov a priateľa mladého muža čečenského pôvodu, ktorý v sobotu nožom útočil na ľudí v centre Paríža. Jeho útok si vyžiadal jednu obeť a štyroch zranených. K zodpovednosti za útok sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

Na snímke diera po guľke v okne kaviarne neďaleko miesta, kde zastrelili policajti útočníka, ktorý v sobotu večer v centre Paríža zabil nožom jedného človeka a ďalších štyroch zranil

Spravodajský portál LCI informoval, že rodičia Khamzata Azimova pred vyšetrovateľmi vypovedali, že ich syn bol málo praktizujúcim moslimom. Jeho čin je pre nich preto šokom.
Dodali, že v sobotu, v deň útoku, Azimov odišiel z bytu rodiny v 18. parížskom obvode okolo 16.00 h, pričom si zobral len mobil. Ten sa zatiaľ nepodarilo nikde nájsť, spresnil portál LCI.
Polícia stále zadržiava aj Azimovovho priateľa Abdoula Hakima Anaieva, ktorý je podľa LCI tiež čečenského pôvodu.
Anaiev pred vyšetrovateľmi uviedol, že atentáty neschvaľuje. Označil sa za praktizujúceho, ale umierneného moslima, Dodal, že Azimov bol jeho priateľom, ale v kontakte neboli už niekoľko týždňov. V čase svojho zadržania polícia v Anaievovom byte v Štrasburgu našla sedem mobilov. Anaiev vyhlásil, že telefón, ktorý používal najviac, stratil.
Podľa LCI je Anaiev osobou známou francúzskym tajným službám. Vie sa o ňom, že bol zosobášený náboženským obradom s Ines Hamzovou, radikálnou islamistkou, ktorá sa v januári 2017 pokúšala dostať do Sýrie. Manželia údajne zvažovali, že by odsťahovali do Sýrie alebo Iraku a žili tam, svoj zámer však nerealizovali.
Práve v dôsledku kontaktov s týmto párom bol Azimov vlani 6. apríla vyšetrovateľmi v Paríži predvolaný na výsluch, po ktorom však nebol obvinený ani inak ďalej vyšetrovaný.
Kým Azimova tajné služby ďalej nesledovali, Anaiev bol pre ne aj naďalej záujmovou osobou.
 
Príspevok Francúzska polícia naďalej zadržiava rodičov a priateľa útočníka z Paríža zobrazený najskôr Hlavné správy.