Paríž 12. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Spingler)
 
Francúzska ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová v stredu potvrdila, že v súvislosti s utorkovým útokom v Štrasburgu možno hovoriť o atentáte. Ministerka spresnila, že “od okamihu, keď sa prípadu ujala prokuratúra v Paríži”, ktorá sa špecializuje na vyšetrovanie teroristických útokov, “možno hovoriť o atentáte”

Na snímke francúzska ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová

Utorkový útok v blízkosti vianočných trhov v Štrasburgu si vyžiadal najmenej troch mŕtvych. Miestna policajná prefektúra v stredu informovala o zvýšení počtu zranených z 12 na 13, pričom stav ôsmich z nich považujú lekári za veľmi vážny.
Ako ďalej konštatoval spravodajský portál RTL, štátny tajomník francúzskeho ministerstva vnútra Laurent Nuňez bol vo svojich vyjadreniach miernejší ako Belloubetová. Vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter totiž uviedol, že “teroristický motív činu ešte nebol zistený”.
V súvislosti s útokom v Štrasburgu sa na sociálnych sieťach objavili aj teórie, že ide o sprisahanie či akciu, za ktorou je vedenie štátu snažiace sa skoncovať týmto spôsobom s prebiehajúcimi protivládnymi protestmi. Protestom tzv. žltých viest čelí Francúzsko od polovice novembra.
Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer v stredu vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL tieto dohady rozhodne odmietol. “Zakaždým, keď sa stane niečo strašné, objaví sa na dôvažok niečo ešte strašnejšie,” konštatoval.
Polícia páchateľa útoku na rušnej ulici v blízkosti dejiska známych vianočných trhov identifikovala a pátra po ňom. Ide o 29-ročného muža pochádzajúceho zo Štrasburgu, na ktorého tajné služby viedli spis typu S kvôli jeho náboženskej radikalizácii.
Televízia BFMTV uviedla, že polícia mala tohto muža v utorok ráno zatknúť v prípade pokusu o vraždu a vydieranie.
Podľa francúzskeho kriminológa Alaina Bauera ho mohla práve hrozba zatknutia a domová prehliadka vyprovokovať k ďalšiemu trestnému činu.
Bauer tiež uviedol, že ide o medzičasom pomerne bežný jav, keď sa páchateľ “bežnej” trestnej činnosti – zlodej, podvodník, díler alebo pasák – snaží akoby “rehabilitovať” tým, že sa stane “militantom za nejakú vec”. Páchateľa útoku v Štrasburgu označil za kombináciu kriminálnika a teroristu.
 
Príspevok Francúzska ministerka spravodlivosti označila útok v Štrasburgu za atentát zobrazený najskôr Hlavné správy.