Paríž 19. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)
 
V USA so znepokojením vnímajú snahy o vybudovanie spoločnej armády Európskej únie. Podľa najnovších vyjadrení francúzskej ministerky obrany sa však USA nemajú čoho obávať, keďže členské krajiny súhlasia so zvyšovaním príspevkov do NATO a prípadná spoločná európska obranná iniciatíva nie je zameraná proti Spojeným štátom

Na snímke francúzska ministerka obrany Florence Parlyová

Francúzska ministerka obrany Florencia Parlyová vyhlásila v súvislosti s pokračujúcou kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa o nízkych výdavkoch na obranu v krajinách NATO, že urobí všetko, čo je v jej silách, spolu s ďalšími Európanmi, aby previedli prevzali podiel bremena.
“Budeme to nazývať ‘autonómia’, no naďalej sa budeme spoliehať na vás. Dúfam, že v tomto slove nebudete počuť nič iné ako puto zdravého, nezávislého a silného priateľstva,” uviedla.
Okrem obáv o nízke európske výdavky na zbrojenie, Trump bol kritický i ku snahe európskych národov vytvoriť spoločné európske obranné sily či posilniť spoločný obranný priemysel.
Keď francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval 6. novembra na „pravú európsku armádu“, Trump túto myšlienku odmietol a navrhol, že ide o snahu „chrániť Európu pred USA“.
 

 
Parlyová v rámci vystúpenia v Atlantickej rade 18. marca, dodala, že „budovanie európskej autonómie by nikdy nemalo byť vnímané ako krok proti Spojeným štátom“, ani by nemalo byť „dôvodom, aby boli USA menej angažované“.
Kroky na posilnenie európskych kapacít podľa nej pomôžu zmierniť záťaž Washingtonu, aby sa mohol zamerať smerom od Európy k “naliehavejším regiónom vo východnej Ázii a Blízkeho východu”. “Musíme pomôcť, bez toho, aby sme čakali, až USA zaplatia účty,“ povedala.
Parlyová poznamenala, že európske krajiny sa posunuli k posilneniu svojich kapacít, pretože “bezpečnostné prostredie kontinentu je testované”. Argumentuje napríklad tým, že “v roku 2008 bolo Gruzínsko roztrhané na kúsky a v roku 2014 tu bol rozvrat Ukrajiny.“
Pocit úzkosti v európskych metropolách podľa nej posilnil Trumpov návrh, že Washington by mohol podmieniť svoju ďalšiu účasť v NATO zvýšením európskych finančných príspevkov pre Alianciu. Parlyová ale s nátlakom USA nesúhlasí. “Aliancia by mala byť bezpodmienečná, inak to nie je aliancia,“ argumentovala.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil 14. marca, že členovia Aliancie zvýšili svoje výdavky na obranu v roku 2018 už štvrtý rok po sebe. V dvadsiatich deviatich členských štátoch Aliancie sedem štátov, vrátane Lotyšska, Litvy a Poľska, splnilo cieľ 2% HDP výdavkov na obranu ako to bolo stanovené na samite NATO vo Walese v roku 2014. Očakáva sa, že tento rok tento cieľ splnia Rumunsko a Francúzsko.
Parlyová pripustila, že európski partneri musia viac prispievať do NATO a zdôraznila že “Európania majú pred sebou dôležitú domácu úlohu, ak chcú stáť na vlastných nohách a skutočne zdieľajú bremeno s Amerikou.“
Povedala, že Francúzsko „plne podporuje požiadavku USA na 2%“ cieľa výdavkov na obranu pre všetkých členov NATO a tvrdí, že „Francúzsko chce byť v čele tohto úsilia“.
Tento problém však priamo spojila s nedostatkom európskych autonómnych kapacít, pričom uviedla, že Spojené štáty v súčasnosti poskytujú Aliancii 91 percent leteckých tankerov, 92 percent veľkých bezpilotných leteckých dopravných prostriedkov a 100 percent strategických bombardérov a systémov protiraketovej obrany.
Zdôraznila, že rozvoj schopností v týchto oblastiach by pomohol znížiť záťaž, ktorú znáša Washington, a posilniť schopnosť Európy reagovať na krízy bez toho, aby bol potrebný zásah zo Spojených štátov. Namiesto toho, by podľa Parlyovej “autonómia mala byť variáciou priateľstva.“
Česká novinárka Tereza Spencerová vzhľadom na vyjadrenie francúzskej ministerky otvorene uviedla, že bod o solidarite v rámci aliancie NATO sa “volá Článok 5 a nie F35”.
Proti komu však chce európska armáda bojovať? Proti vlastným obyvateľom EÚ?
 
 
Príspevok Francúzska ministerka obrany vyzýva na budovanie spoločnej armády EÚ: Európa potrebuje viac autonómie v NATO. Spencerová reaguje: Solidarita je článok 5, nie F-35 zobrazený najskôr Hlavné správy.