Bratislava 3. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Česká novinárka Tereza Spencerová v svojom komentári píše o nadchádzajúcom dvojdňovom summite NATO, ktorý sa bude konať 3. 12.- 4. 12. 2019 v Londýne

Ilustračné foto

Len prednedávnom francúzsky prezident Emmanule Macron čelil kritike a posmechu potom, čo povedal, že sa NATO nachádza v stave  „mozgovej smrti“.

Teraz francúzska ministerka obrany Florence Parlyová dodáva, že „nesmieme dopustiť, aby sa piaty článok charty NATO (o povinnosti kolektívnej obrany) pod tlakom Washingtonu premenil v „článok F35“, ktorý by zaväzoval členov NATO nakupovať len americkej zbrane„.

Podľa Spencerovej to vyzerá zatiaľ tak, že dvojdňový londýnsky summit NATO bude predovšetkým o peniazoch, teda aspoň o amerických ziskoch.

Tesne pred summitom sú tu ale ďalšie roztržky. „Grécko varuje Ankaru, že jej prieskum a ťažba zemného plynu pri tureckom severnom Cypre ohrozuje stabilitu v regióne a porušuje princípy dobrých susedských vzťahov.“

Nový šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell medzitým priznáva, že štáty EÚ nie sú jednotné vo vzťahu k Rusku. „Niektoré by chceli držať sankcie ďalej, iné ich chcú zrušiť. Ako potom ale vnímať postoje Európy, až budú na summite NATO jednohlasne ukazovať na Rusko ako na nepriateľa?“ pýta sa v závere Spencerová.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj