Damask 5. apríla 2018 (HSP/Iarex/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Alexander Zapolskis na portáli Iarex publikoval informácie o tom, že prví 50 špecialisti francúzskej Cudzineckej légie sa už nachádzajú v Sýrii s cieľom pomôcť Kurdom v boji proti Turkom. 50 mužov špeciálnych síl však nepredstavuje silu, ktorá by mohla spôsobiť Turkom vážne problémy, príchod Francúzov však demonštruje geopolitickú subjektívnosť Macrona, ktorý ohrozil celistvosť a existenciu NATO.

Francúzska Cudzinecká légia

Príchod 50 francúzskych špecialistov, ktorí majú vysoké kvality, samozrejme Turkov nezastaví. Američania majú v Sýrii približne 3500 vojakov a tí takisto nedokázali zastaviť Turkov, takže predstava, že sa to podarí 50 Francúzom je značne nereálna. Na tureckej strane okrem 6500 tureckých vojakov bojuje aj približne 25 protureckých Turkomanov. Kurdská YPG má k dispozícii približne 10 tisíc bojovníkov, celkovo počet bojujúcich Kurdov v Manbidži dosahuje počet 15 – 17 tisíc bojovníkom.
Turci, ktorí sú rozhodnutí nedopustiť vznik kurdského štátu v Sýrii a Iraku, pretože to by znamenalo rozpad Turecka, kde žije silná kurdská menšina. Samotní Kurdi nedokážu Turkov zastaviť, Američania sa priliš proti Turkom bojovať nechystajú, pretože sa obávajú problémov v NATO. Ak Francúzi nebudú proti Turkom bojovať, ich účasť v konflikte je zbytočná. Ak chcú ako inštruktori pomáhať Kurdom môžu, Kurdom pomáhajú od začiatku konfliktu americkí inštruktori, zastaviť Turkov sa však dosiaľ nepodarilo.
Ak však Francúzi otvorene vstúpia do konfliktu proti Turkom, otrasie to stabilitou NATO. Turecko predstavuje približne 35-40 % všetkých pozemných jednotiek NATO (bez USA). Podľa viacerých expertov je však možnosť turecko-francúzskeho konfliktu minimálna, Francúzsko sa len snaží zapáčiť Američanom a po problémoch Britov v súvislosti s Brexitom a trápnym škandálom so Skripaľovcami, sa Francúzsko snaží posilniť svoje postavenie, pretože mu nevyhovuje predstava, že líderstvo v EÚ sa automaticky presúva na Berlín.
Aktivity Američanov a Francúzov v súvislosti s Kurdmi však naznačujú, že odchod Turecka z Aliancie NATO je už len otázkou času. Pozície Turkov v rámci NATO budú možno chcieť prebrať Poliaci, ktorých proamerické politické elity majú prehnane vysoké ambície.
 
Video francúzska Cudzinecká légia

 
Príspevok Francúzska Cudzinecká légia vošla do Sýrie. Ako z nej vyjde? zobrazený najskôr Hlavné správy.