Paríž/Brusel 22. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Feferberg)

Benoit Hamon, Arnaud Montebourg, Vincent Peillon, Manuel Valls, Sylvia Pinelová, Francois de Rugy a Jean-Luc Bennahmias. To sú mená siedmich uchádzačov ľavicových strán, ktorí sa dohodli, že v dnešných primárkach nechajú francúzskych voličov zo svojich radov vybrať prezidentského kandidáta

Volebné miestnosti sa otvorili o 09.00 h ráno a zatvoria sa o 19.00 h večer. Hlasovať v nich môže každý Francúz starší ako 18 rokov, ktorý sa podpisom prihlási k deklarácii ľavicových a environmentálnych hodnôt a zaplatí jednoeurový organizačný poplatok.

Ľavicoví uchádzači o francúzsky prezidentský úrad zľava Francois de Rugy, Manuel Valls, Arnaud Montebourg, Sylvia Pinelová, Benoit Hamon, Vincent Peillon a Jean-Luc Bennahmias pózujú pred začiatkom záverečnej televíznej debaty v Paríži pred nedeľňajšími straníckymi primárkami 19. januára 2017Ľavicoví uchádzači o francúzsky prezidentský úrad zľava Francois de Rugy, Manuel Valls, Arnaud Montebourg, Sylvia Pinelová, Benoit Hamon, Vincent Peillon a Jean-Luc Bennahmias pózujú pred začiatkom záverečnej televíznej debaty v Paríži pred nedeľňajšími straníckymi primárkami 19. januára 2017

Otázna je účasť, keďže k urnám sa možno nebude chcieť prísť prívržencom dvoch ľavicových kandidátov – Emmanuela Macrona a Jeana-Luca Mélenchona – ktorí sú síce ľavičiari, ale do primárkového súperenia sa nezapojili. Pri minulých primárkach ľavice v roku 2011 prišlo v prvom kole hlasovať viac ako dva a pol milióna ľudí. Aj vtedy sa o priazeň Francúzov uchádzal Manuel Valls a Arnaud Montebourg.
Spomedzi siedmich uchádzačov o prezidentskú kandidatúru nevytŕča nijaký jasný favorit. Najväčšiu šancu na postup do druhého kola majú dvaja kandidáti zo štvorice: Hamon, Montebourg, Peillon a Valls. Tých favorizujú aj divácke prieskumy vykonané po troch televíznych debatách uchádzačov. Všetci štyria sú členmi vládnej Socialistickej strany (PS) a bývalí ministri, Valls bol donedávna premiérom.

Na zorganizovaní primárok sa dohodla vládna PS a niekoľko menších strán vlani v júni. Súčasný ľavicový prezident Francois Hollande dlho váhal, či sa bude uchádzať o znovuzvolenie, ale nakoniec to pre rekordne nízku popularitu vzdal. Odmietol povedať, či podporuje niektorého zo siedmich uchádzačov, ale v kuloároch zarezonovala informácia, že najbližšie má k populárnemu exministrovi hospodárstva Emmanuelovi Macronovi.

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v dvoch kolách; prvé kolo 23. apríla a druhé 7. mája. Podľa prieskumov verejnej mienky na postup do druhého kola ašpiruje kandidát pravice Francois Fillon, líderka Národného frontu (FN) Marine Le Penová a bývalý člen vládnej PS Emmanuel Macron. Sondáže naopak neprajú kandidátovi socialistov, ktorý ešte len vzíde zo straníckych primárok.