Brusel/Paríž 23. apríla 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Frank Augstein,Christophe Archambault)

Francúzi si dnes v prvom kole prezidentských volieb vyberajú novú hlavu štátu

Viac ako 47 miliónov voličov bude mať na výber z 11 kandidátov. Štyria hlavní kandidáti majú v prieskumoch podporu približne pätiny voličov, a tak je ťažké odhadnúť, ktorý z nich nakoniec postúpia do druhého kola.

Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová hlasuje

Voliči dnes rozhodujú, kto bude stáť päť rokov na čele jadrovej mocnosti a zakladajúceho člena Európskej únie. Tentokrát sú francúzske prezidentské voľby pozornejšie sledované ako obvykle, pretože nemajú jasného favorita a viac ako štvrtina voličov v prieskumoch uvádzala, že ešte nevie, koho bude voliť.

O prezidentský post sa uchádza 11 kandidátov: Marine Le Penová, Emmanuel Macron, Jean-Luc Mélenchon, Francois Fillon, Benoit Hamon, Nathalie Arthaudová, Philippe Poutou, Jacques Cheminade, Jean Lassalle, Nicolas Dupont-Aignan a Francois Asselineau.

Prieskumy favorizujú Le Penovú a Macrona, ale len tesne za nimi zaostávajú Fillon a Mélenchon. Analytici sa zhodujú v tom, že výsledok ťažko predvídať, pretože vo väčšine prieskumov je rozdiel medzi kandidátmi približne päť percentuálnych bodov, ale štatistická chyba prieskumov je obvykle zhruba dve percentá. Navyše, brexit a prezidentské voľby ukázali, že prieskumy nemusia byť smerodajné.

Celkovo bude voliť viac než 47 miliónov Francúzov v 66.546 volebných miestnostiach. Tie budú otvorené od 08.00 h ráno do 20.00 h večer. Po ukončení hlasovania médiá zverejnia výsledky exit pollov. Postupne budú pribúdať priebežné výsledky, do polnoci by už malo byť zjavné, kto zrejme postúpi do druhého kola volieb. Oficiálne výsledky oznámi Ústavná rada najneskôr 26. apríla.

Voliť môžu francúzski občania, ktorí najneskôr deň pred voľbami dovŕšili 18 rokov. Hlasovať môžu aj Francúzi žijúci v zahraničí, ak sa do konca minulého roka ohlásili na príslušnom veľvyslanectve. V Amerike, Francúzskej Polynézii a zámorských oblastiach Francúzi volili už v sobotu.

Francúzsky minister vnútra Matthias Fekl avizoval, že v nedeľu bude okolo volebných miestností hliadkovať viac ako 50.000 policajtov a vojakov. Vo Francúzsku stále platí výnimočný stav a počas posledného televízneho vystúpenia prezidentských kandidátov vo štvrtok večer sa v Paríži odohral teroristický útok, bezpečnostná situácia je teda napätá.

Jedenásti prezidentskí kandidáti pózujú pred začiatkom predvolebnej televíznej debaty na francúzskych súkromných TV kanáloch BFM TV a CNews v La Plaine-Saint-Denis pri Paríži 4. apríla 2017. Zľava Jean-Luc Melenchon, Francois Fillon, Jean Lassalle, Nathalie Arthaudová, Marine Le Penová, Benoit Hamon, Jacques Cheminade, Nicolas Dupont-Aignan, Emmanuel Macron a Francois Asselineau

Úrady posilnili aj kybernetickú bezpečnosť, aby zabránili prípadným útokom hakerov pri odosielaní výsledkov z jednotlivých volebných miestností. Všetky čiastkové výsledky budú zhromažďované a spätne overované na ministerstve vnútra.

Ak ani jeden z 11 kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, čomu nasvedčujú prieskumy, dvaja najúspešnejší z nich postúpia do druhého kola, ktoré sa bude konať 7. mája.

Prví prezidentskí kandidáti, ako aj samotný prezident Hollande už svoje hlasy odovzdali

V prvom kole už odovzdali svoje hlasy prví z kandidátov na post hlavy štátu. Euroskeptický pravicový konzervatívec Nicolas Dupont-Aignan bol prvý z kandidátov, ktorý dopoludnia hlasoval vo svojom volebnom obvode na parížskom predmestí. Krajne ľavicová uchádzačka Natalie Arthaudová odovzdala svoj hlas krátko na to v meste Pantin pri francúzskej metropole.

Pozornosť vzbudila manželka konzervatívneho kandidáta a expremiéra Francoisa Fillona, Penelope, ktorá sa na voľbách zúčastnila neďaleko ich vidieckeho domu v departemente Sarthe – a nie ako obvykle po boku svojho manžela, ktorý bude hlasovať neskôr v 250 kilometrov vzdialenom Paríži.

Francois Fillon hlasuje v 1. kole prezidentských volieb

Terajší prezident Francois Hollande odovzdal hlas tiež dopoludnia vo svojom volebnom obvode v stredofrancúzskom meste Tulle. Sám sa opätovnej kandidatúry vzdal vzhľadom na nízku popularitu. Za jeho socialistov kandiduje Benoit Hamon, ktorému však prieskumy nedávajú šancu postúpiť do druhého kola.

 Svoj hlas už odovzdali aj Marine Le Penová a Emmanuel Macron

Emmanuel Macron, jeho krajne pravicová súperka Marine Le Penová i konzervatívec Francois Fillon už odovzdali svoje hlasy. Macron spolu s manželkou Brigitte hlasoval na radnici v prímorskom letovisku Le Touquet na severe Francúzska, a to v rovnakej budove, kde pred takmer desiatimi rokmi uzavreli manželstvo. Bývalý minister hospodárstva a bankár Macron následne pozdravil priaznivcov vo vstupnej hale. Vyzeral uvoľnene a pózoval pre selfie s voličmi, píše agentúra AP.

Le Penová odovzdala svoj hlas v severofrancúzskom Hénin-Beaumont, bývalom banskom meste, ktoré je v súčasnosti baštou jej strany Národný front. Do volebnej miestnosti v tamojšej škole dorazila za prísnych bezpečnostných opatrení.

Hoci pred budovou čakali desiatky fotografov, Le Penovú previezli okolo nich v aute s tmavými sklami, okolo ktorého kráčali členovia ochranky. Niekoľko minút na to rovnako odišla. Zábery kandidátky tak mohli zachytiť len fotoaparáty vnútri volebnej miestnosti, uviedla stanica BBC.

K ďalším z 11 kandidátov uchádzajúcich sa o post francúzskeho prezidenta, ktorí už využili možnosť voliť, patria socialista Benoit Hamon a krajný ľavičiar Philippe Poutou.