Paríž 18. júna 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Eric Feferberg, Pool photo via AP)

Francúzi si dnes v druhom kole parlamentných volieb volia poslancov do dolnej komory parlamentu. Favoritom na víťazstvo je centristická strana prezidenta Emmanuela Macrona – Republika v pohybe (LREM) – a jeho spojenci zo strany MoDem, ktorí podľa prieskumov získajú najmenej 400 z 577 kresiel v Národnom zhromaždení. V prvom kole parlamentných volieb 11. júna dostali 32,3 percenta hlasov
Na snímke francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron

Táto väčšina umožní Macronovi získať potvrdenie jeho vládnej zostavy na čele s premiérom Édouardom Philippom.
V prvom kole parlamentných volieb, ktoré poznačila veľmi nízka volebná účasť (menej ako 50 percent oprávnených voličov), dostala konzervatívna strana Republikáni (LR) a jej spojenci zo širšieho stredopravicového tábora 21,6 percenta hlasov. Za krajne pravicový Národný front (FN) Marine Le Penovej hlasovalo 13,2 percenta zúčastnených voličov a krajne ľavicovú stranu Nepoddajné Francúzsko (FI) prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona volilo 11 percent.
Donedávna vládnuca Socialistická strana Macronovho predchodcu Francoisa Hollanda, najväčšia v doterajšom Národnom zhromaždení, sa výrazne prepadla, keď spolu s ďalšími subjektmi umiernenej ľavice skončila so ziskom 9,5 percenta platných hlasov.
Volebné miestnosti počas druhého kola parlamentných volieb budú otvorené od 6.00 hod. do 18.00 hod., vo veľkých mestách až do 20.00 hod. Prvé odhady výsledkov sa očakávajú už krátko po uzatvorení volebných miestností.
Obyvatelia Francúzskej Guyany, Guadeloupe, Martiniku a ďalších francúzskych zámorských území v Latinskej Amerike a Karibiku si volili svojich zákonodarcov v druhom kole už v sobotu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.