Paríž 17. decembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)

Francúzi aj v utorok pokračujú v štrajku proti navrhovanej dôchodkovej reforme. Učitelia, lekári, rušňovodiči či dokonca zamestnanci z Eiffelovej veže išli namiesto práce do ulíc na protest proti chystaným zmenám vrátane vyššieho veku odchodu do dôchodku. Protesty tisícok zamestnancov sa konajú v mestách po celom Francúzsku

Na snímke štrajkujúci

Štrajk už trinásty deň po sebe ochromil dopravu. V Paríži premávajú len dve zo 16 liniek metra a po celej krajine jazdí len štvrtina rýchlikov. Školy sú zavreté, pričom zrušili aj dôležité testovanie študentov. Hoci zdravotné sestry, lekári aj lekárnici štrajkujú, nemocnice poskytujú aspoň nevyhnutné služby, píše agentúra AP.

Polícia v Paríži, kde odboroví lídri od prezidenta Emmanuela Macrona požadujú stiahnutie reformy, zabarikádovala prezidentský palác. Týmto opatrením sa pripravila na možné násilnosti, ktoré by mohli spôsobiť aktivisti z hnutia Žltých viest či radikálni demonštranti.

Hoci demonštranti v uliciach tlačia na Macrona, aby sa reformy vzdal, a dokonca v pondelok odstúpil aj jej kľúčový tvorca, vláda stále trvá na tom, že ju nestiahne. „Reforma zostane… nestiahneme ju,“ vyhlásila hovorkyňa vlády Sibeth Ndiaye pre televíziu BFM.

Odbory sa obávajú, že ľudia budú musieť po reforme pracovať dlhšie a dostanú menšie dôchodky. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že najmenej polovica Francúzov štrajk naďalej podporuje. Železničiarske odbory plánujú štrajkovať aj cez Vianoce.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj