Berlín 25. februára 2019 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Christophe Simon)
 
“Je zbytočné”, aby sme spoločne vyvíjali zbrane, ak ich nebudeme vyvážať do Saudskej Arábie, odkazuje Francúzsko do Nemecka

Na snímke francúzska stíhačka Rafale

Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire opäť vyvíja tlak na Berlín, aby dosiahol zrušenie obmedzenia týkajúceho sa vývozu zbraní do Saudskej Arábie, ktoré bolo zavedené minulý rok po vražde novinára Jamala Khashoggiho.
“Je zbytočné, aby sme  vyvíjali zbrane prostredníctvom dohody o lepšej spolupráci medzi Francúzskom a Nemeckom, ak ich nebudeme môcť vyvážať,” povedal Le Maire pre nemecký denník Welt am Sonntag.
“Ak chcete byť konkurencieschopní a efektívni, musíme byť schopní exportovať aj do krajín mimo Európy.”
Francúzsko a Nemecko podpísali minulý rok zmluvy o niekoľkých nových významných zbrojárenských projektoch vrátane systému Future Combat Air Systems (FCAS). Ide o vývoj lietadiel novej generácie, v rámci ktorého majú byť navrhnuté a vyrobené nové lietadlá, drony, satelity a pozemné strely.
Plány sa však zdržali kvôli viacerým faktorom vrátane úlohy Saudskej Arábie v súvislosti so smrťou novinára Khashoggiho na konzuláte krajiny v Istanbule v októbri minulého roka.
Nasledujúci mesiac Berlín uložil embargo na budúce dohody o zbrojení s Rijádom a neformálne zmrazil existujúce dodávky zbraní podľa už podpísaných zmlúv.
V nadväznosti na vyhlásenia britského ministera zahraničných vecí Jeremyho Hunta začiatkom tohto týždňa Le Maire vyzval Nemecko, aby upustilo od “vysokej morálnej úrovne”.
“Keď žijete v násilnom svete, vašou najdôležitejšou úlohou je chrániť svojich ľudí. Ak chcú chrániť svojich ľudí, potrebujú obranu, silnú armádu a z ekonomického hľadiska viac inovácií, viac investícií a väčšiu ochranu,” uviedol v nedeľu Le Maire.
“Práve to chceme robiť spolu s Nemeckom a ostatnými európskymi štátmi,” dodal.
Zdá sa, že spoločný tlak politikov a výrobcov zbraní má želaný účinok, pretože nemecká kancelárka Angela Merkelová počas svojho minulotýždňového vystúpenia na konferencii o bezpečnosti v Mníchove sľúbila, že “bude postupovať krok po kroku smerom k spoločným usmerneniam o kontrole vývozu”.
Nemecké médiá následne odhalili zatiaľ oficiálne nezverejnenú prílohu k bilaterálnej zmluve podpísanej minulý mesiac, ktorá hovorila o zrušení obmedzenia spoločného vývozu.
Merkelová však poprela, že uzavrela “tajnú dohodu” s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
 
 
Príspevok Francúzi apelujú na Nemecko: Nemá význam spolu vyvíjať nové zbrane, keď ich potom nebudeme predávať Saudom zobrazený najskôr Hlavné správy.