Paríž 20. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)
 

Po celom svete prebehli masové protestné akcie proti raketovému útoku USA, Veľkej Británie a Francúzska na Sýriu, ku ktorému došlo 14. apríla. Nesúhlas s pozíciou západných štátov zaznel i na druhom konci sveta – v Brazílii.

Ilustračné foto

David Uzal, Francúz, ktorý už skoro 20 rokov býva v Brazílii, sa rozhodol vzdať francúzskeho občianstva, je to jeho gesto protestu proti účasti svojej krajiny v útoku na Sýriu. Uzal je prekladateľom, doktorom filozofie a tiež horlivým kritikom terajšieho francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
„Napísal som priamo na konzulát (Francúzska) v Riu de Janeiro, kde ma veľmi úctivo informovali o troch spôsoboch vzdania sa občianstva. Zajtra idem na Federálnu políciu na letisku Galeão, aby som sa dozvedel, čo potrebujem pre zisk brazílskeho občianstva,” povedal Uzal v rozhovore pre Sputnik Brazil.
Podľa neho Francúzsko príliš ľahko plní politické rozkazy z USA.
„Sedel som doma a pocítil som znechutenie kvôli tomu, že táto krajina bez žiadneho dôvodu strieľa rakety na iný štát, slepo sleduje politiku USA. Nie je to Francúzsko, prečo byť súčasťou krajiny, ktorá už nemá zahraničnú politiku?” prehlásil Uzal.
Francúz tiež uviedol, že nemá nič proti zisku ruského občianstva, pretože podľa neho Rusko hrá základnú úlohu v regulovaní situácie na Blízkom východe.
„Keď mi Rusko navrhne občianstvo, nebudem pochybovať ani sekundu. Páčilo by sa mi to a povedal by som to otvorene, pretože vidím Rusko ako jedinú moc, ktorá vzdoruje ideologickému šialenstvu USA.”
David Uzal tiež uviedol, že napísal list ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, v ktorom vysoko ocenil jeho pozíciu ohľadom sobotného útoku proti Sýrii a požiadal o schválenie žiadosti o zisk ruského občianstva.
 

Príspevok Francúz: Bombardujete Sýriu? Nepotrebujem vaše občianstvo! zobrazený najskôr Hlavné správy.