Moskva, Washington 26. mája 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
„Spojené štáty mienia zachrániť Európsku úniu pred ruskou plynovou závislosťou a chceme za každú cenu zabrániť výstavbe plynovodu Severný prúd 2,“ bez okolkov vyhlásil šéf Štátneho departmentu USA Mike Pompeo počas rokovaní o budúcoročnom štátnom rozpočte Spojených štátov.

Ilustračné foto

„Máme reálnu šancu, ako znížiť závislosť Európanov od Ruska, a máme niekoľko variantov, napríklad, zabezpečíme dodávky skvapalneného plynu do Európy cez Kaukaz a okolité krajiny,“ navrhol.
„Netreba si myslieť, že sa USA údajne chcú postarať o obyvateľstvo Európy a mienia „zachrániť Európanov pred závislosťou“ na ruskom plyne“ prikrývajúc sa princípmi demokracie. Všetko sú iba farebné heslá Washingtonu, iba zásterka. Chce za každú cenu oslabiť Rusko a dokonca chce prekaziť realizácii čisto ekonomického projektu – výstavbe plynovodu Severný prúd 2,“ vyhlásil člen Rady federácie Ruska Franc Klincevič.
Podčiarkol, že si USA uvedomili, že neporazia Rusko prostredníctvom vojenskej sily, a preto sa snažia poškodiť ho inými prostriedkami, používajú takzvanú „mäkkú silu“. Prízvukoval, že práve preto Washington chce prekaziť realizáciu projektu Severný prúd 2.
„Americká sankčná politika nasmerovaná proti Rusku nie je výsledkom premysleného programu obhajovania demokratických hodnôt a záujmov. Američania kašlú na demokraciu a zároveň aj na všetky demokratické hodnoty. Iba klamú a uskutočňujú proti nám špeciálne operácie s použitím takzvanej „mäkkej sily,“ zdôraznil.
Vyhlásil, že USA sa snažia „naordinovať“ Rusku riadený chaos, destabilizovať situáciu v krajine a zároveň aj v susedných štátoch, aby sa aj takto dalo ovplyvniť Rusko. „Túto metodiku Američania použili v rôznych krajinách. Na Ukrajine a v Gruzínsku to vyšlo, v Arménsku nejde to všetko podľa amerického scenára. S Ruskom sa to dupľom nepodarí a v USA si to uvedomujú. Preto sa snažia tlačiť ekonomicky a za týmto účelom sa snažia využiť aj Európu,“ vysvetlil Franc Klincevič.
Podčiarkol, že USA útočia na projekt Severný prúd 2 kvôli svojim ekonomickým záujmom, chcú, aby Európania nakupovali americký skvapalnený plyn.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Franc Klincevič: „Netreba si myslieť, že USA mienia „zachrániť Európanov pred závislosťou“ na ruskom plyne“ zobrazený najskôr Hlavné správy.