Pobaltie 31. októbra 2017 (HSP/Foto: Sputnik/ Vitalij Belousov)

Ruský poslanec a afgánsky veterán Franc Klincevič informoval na portáli newinform o vlne existujúcej protiruskej hystérie, ktorá sa zmocnila západných politických a vojenských expertov. Tí usilovne masírujú mozgy obyvateľstva informáciami o pripravovanej ruskej agresii voči mierumilovným štátom Pobaltia
Na snímke prvý podpredseda výboru Rady federácie pre obranu a bezpečnosť Franc Klincevič.

Rusko podľa Klinceviča útočiť na Pobaltie nemieni. Existuje tam dostatočne veľká ruská menšina, ktorá znervózňuje pobaltské proamerické elity. Pobaltie nie je pre Rusko zaujímavé ani v ekonomickej, ani v geopolitickej a ani v bezpečnostnej oblasti. Pre Rusko predstavuje Pobaltie apendix, ktorý už okrem šprotov nemá čo Rusku ponúknuť.
Protiruské sankcie, ku ktorým sa štáty Pobaltia pridali, otriasli pobaltskou ekonomikou, pobaltské prístavy a doprava nefungujú, pretože Rusko zaviedlo embargá na tovar z Pobaltia, Európania a Číňania využívajú ruské prístavy v blízkosti Petrohradu. Ekonomická recesia v Pobaltí priniesla so sebou odchod alarmujúceho množstva mladých Lotyšov, Litovcov i Estóncov do Škandinávie či iných krajín západnej Európy. Celé Pobaltie ohrozuje demografická kríza. Rusko teda nepotrebuje Pobaltie a nepotrebuje ani živiť pobaltské obyvateľstvo.
Celú hystériu o ruských snahách obsadiť Pobaltie vyprovokovali Američania a proamerickí politici v Európe, ktorí potrebujú obraz vonkajšieho nepriateľa. Politické elity v Pobaltí sa obávajú svojho politického konca a usilovne masírujú mozgy pobaltského obyvateľstva ruským nebezpečenstvom.
Podľa Franca Klinceviča by v prípade, ak by z Pobaltia prišlo k útoku voči Rusku, Rusko by o tom vedelo už dlho dopredu, pretože Američania by museli celú operáciu logisticky zabezpečiť. Oblasť Pobaltia nie je veľmi vhodná na vojenský útok (cez bieloruské močiare sa ale prejsť nedá, ako nástupný priestor teda môže byť použitá len Ukrajina, Pobaltie a fínsko-ruská hranica) a takisto aj v čase 2. svetovej vojny nebolo pobaltské bojisko príliš exponované. Nemeckú obranu v Pobaltí v roku 1944/1945 Rusi zmietli šmahom ruky. Skôr v tejto oblasti neútočili, pretože sa sústredili na bojové akcie na ukrajinskom a balkánskom bojisku. Podľa vojenských odborníkov by Rusko zlikvidovalo celý nástupný priestor v Pobaltí v priebehu cca 36 – 48 hodín.
Franc Klincevič uviedol, že armády pobaltských štátov nepredstavujú plnohodnotné ozbrojené sily a nie sú schopné zabezpečiť ani úplnú ochranu svojich hraníc. “Ak by vypukol konflikt na Pobaltí, veľmi by mi bolo Pobaltia ľúto, pretože by prestalo fyzicky existovať. Sláva Bohu, že útok z Pobaltia na Rusko je len na úrovni fantastiky a Rusko sa nechystá tieto malé krajiny napadnúť, pretože ho nezaujímajú,” uviedol doslovne ruský poslanec Franc Klincevič.
Podľa Franca Klinceviča, ani Američania a ani NATO sa nechystajú na Rusko útočiť, pretože sú si vedomí toho, že by to pre nich malo veľmi bolestné následky. Stále však veria, že ak Putin padne, podarí sa im znova zraziť Rusko na kolená, ako to urobili za Gorbačova a Jeľcina.