Viedeň 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ronald Zak)

Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorej plus v nedeľňajších parlamentných voľbách patril medzi najväčšie a ktorej zisk stačí zatiaľ na druhú priečku, je otvorená pre rozhovory so všetkými zainteresovanými.
Na snímke Sebastian Kurz

Vedenie strany poverilo predsedu Heinza-Christiana Stracheho právomocami vyjednávať so všetkými, ktorí slobodných oslovia, uviedli dnes podpredsedovia FPÖ Norbert Hofer a Manfred Haimbuchner.
FPÖ očakáva, že líder ľudovcov z ÖVP Sebastian Kurz bude iniciovať rokovania so slobodnými, keď dostane poverenie na zostavenie budúcej vlády krajiny.
Podľa slov nedávneho prezidentského kandidáta Norberta Hofera niet dôvodov ponáhľať sa, pretože je potrebné zostaviť rozumný program. Osobne nepredpokladá, že by sa koaličné rokovania začali už počas nadchádzajúceho víkendu.
Hofer súčasne zdôraznil, že slobodní nepôjdu do koalície za každú cenu. Na otázku o prípadných podmienkach síce žiadne nechcel konkretizovať, ale poukázal tlačovú konferenciu šéfa strany naplánovanú na stredu. Na otázku, či pre slobodných prichádza do úvahy aj pôsobenie v opozícii ako doteraz, odpovedal slovami: Nič nemôžem vylúčiť.
Už skôr sa však líder strany Heinz-Christian Strache vyjadril, že slobodní by chceli prevziať kus zodpovednosti za vládnutie v krajine, aj keď ponechal otvorené, či by radšej vstúpil do koalície s ľudovcami alebo sociálnymi demokratmi. Poukázal ale na fakt, že v radoch sociálnej demokracie platí stále platný záver straníckeho zjazdu, v zmysle ktorého SPÖ nemieni na celoštátnej úrovni vstupovať do koalície s FPÖ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.