Blízky východ 26. februára 2019 (HSP/Fox News/Foto: TASR/AP- Hassan Ammar)
 
Takmer päť rokov po tom, čo ISIS pôsobil v Iraku a v Sýrii, niektorí ľudia na Blízkom východe radšej konvertujú na kresťanstvo, keďže islam sa im spája skôr s teroristickým ponímaním, ako to zažili od islamistických bojovníkov

Ilustračné foto

Fox News píšu napríklad o 35-ročnom Jamialovi narodenom v irackom Mosúle, odkiaľ keď odišiel do poloautonómneho Kurdistanu, kde sa cítil o niečo bezpečnejšie, obrátil sa na kresťanstvo. 26-ročný Saleem z Bagdadu, “hoci bol verný moslim, ale po všetkom tom krviprelievaní okolo neho sa stal radšej sympatizantom kresťanstva” a zmenil meno na Sam.
Prechod ku kresťanstvu však často nezostáva bez následkov. Zatiaľ čo prechod z inej viery na islam je bežným a široko diskutovaným, prechod z islamu na iné náboženstvá býva často prísne zakázaný.
Ako vysvetľuje John Eibner, advokát pre ľudské práva a generálny riaditeľ spoločnosti Christian Solidarity International-USA, “apostáza je podľa tradičných interpretácií islamského práva hlavným trestným činom”, preto konvertovanie býva tajné a vyžaduje si veľkú diskrétnosť.
Spomínaný konvertita Sam vraví, že to nie vôbec ľahké: “Moji starí priatelia so mnou už nekomunikujú a moji rodičia ma tiež nechali tak. Väčšinou som sa spriatelil s inými kresťanmi, ale niektorí z nich neveria, že som úplne premenil. Myslia si, že by som mohol byť vlkom v ovčom oblečení.”
A na otázku, prečo sa ako moslim obrátil, nevie dať tú riadnu odpoveď: “Hovorím im, že Boh pracuje tajomným spôsobom. Ale aj keď sa moji priatelia a rodina obrátili proti mne, je to ako jedna kapitola a ďalšia strana sa otáča.”
 
Azad Barwari, pastor v baptistickom kostole Magnolia v kalifornskom Anaheime, ktorý sa špecializuje na službu moslimským utečencom, povedal, že k jeho obráteniu ku kresťanstvu došlo v roku 2000 v kurdskom meste Zakho neďaleko tureckých hraníc. Začala ho za to prenasledovať jeho rodina, takže odišiel z Iraku do Libanonu, kde bol však aj uväznený a mučený.
V roku 2009 prišiel do USA ako náboženský utečenec, ale aj tam dostal dve smrteľné hrozby, ktoré ohlásil orgánom, ale napriek tomu odmieta zdržať sa zdieľania svojich myšlienok a skúseností.
Kresťanstvo už desaťročia na Blízkom východe ubúda v atmosfére prenasledovania a neistoty, ale útok na ISIS pred štyrmi rokmi viedol k úteku desiatok tisíc ľudí. Predpokladá sa, že menej ako 5% sýrskej a irackej populácie sú kresťania, čo je prudký pokles od zhruba 10% pred desiatimi rokmi.
Podľa Alexa McFarlanda, apologetu a významného cirkevného rečníka v USA, premeny na kresťanstvo sú na Blízkom východe oveľa rozšírenejšie, než si ľudia na Západe uvedomujú, a dodáva, že ich k tomu podnietili “nespravodlivé a neprimerané kroky ISIS”.
 
Príspevok Fox News: Kvôli islamistickému teroru mnohí ľudia na blízkom východe konvertujú na kresťanstvo zobrazený najskôr Hlavné správy.