Medzi mŕtvymi je najmenej 16 cudzincov, spresnil minister bez poskytnutia informácií o ich národnosti. Päť obetí vyšetrovatelia identifikovali ako tureckých občanov, kým príslušné úrady sa stále usilujú zistiť totožnosť 18 obetí. Útočník, ktorý v preoblečení za Santu Clausa vtrhol do podniku Reina nachádzajúceho sa vo štvrti Ortaköy a spustil paľbu zo strelnej zbrane, je stále na úteku, potvrdil pre miestne médiá Soylu. Akcia na dolapenie tohto páchateľa pokračuje.

FOTO V Istanbule vyčíňal FOTO V Istanbule vyčíňal

„Naše bezpečnostné sily spustili všetky nevyhnutné operácie. Ak boh dá, útočník bude chytený už čoskoro,“ vyhlásil minister. Podľa guvernéra provincie Istanbul Vasipa Sahina ide o teroristický čin. Útok sa odohral krátko po polnoci. Policajné a poriadkové zložky s obrnenými vozidlami zablokovali oblasť v okolí klubu, ktorý je jedným z najvyhľadávanejších v meste. V danom čase sa v ňom nachádzalo približne 600 ľudí oslavujúcich príchod Nového roku.

FOTO V Istanbule vyčíňal FOTO V Istanbule vyčíňal

Biely dom incident odsúdil ako „príšerný teroristický útok“, pričom Turecku ponúkol pomoc. Reagovala tiež šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorá uviedla, že únia bude pokračovať v predchádzaní takýmto tragédiám. K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. Turecko však v minulom roku zažilo sériu teroristických atentátov, ku ktorým sa neskôr prihlásila buď džihádistická sekta Islamský štát alebo kurdskí povstalci.