„Operácia bola odložená kvôli absencii záruky pre bezpečnosť evakuovaných osôb v dvoch dedinách Fua a Kafrája,“ uviedol šéf SOHR Rami Abdar Rahmán, ktorý je v Británii a o Sýrii informuje prostredníctvom informátorov v Sýrii. Podľa Rahmána za to môže útok ozbrojencov na dve desiatky autobusov vyslaných na evakuáciu oboch šiitskych dedín. Podľa skorších správ päť alebo šesť vozidiel bolo zničených paľbou.

FOTO Paľba na autobusy,
FOTO Paľba na autobusy,

„Evakuácie sú dočasne prerušené,“ potvrdil agentúre AFP Jásir Júsuf zo skupiny Núr ad-Dína Zinkího. Zároveň ale zdôraznil, že incident nebude mať žiadny vplyv na neskoršie obnovenie evakuácie.

FOTO Paľba na autobusy,

Podobne ako v piatok, keď bola po 24 hodinách evakuácia prerušená, opäť zasiahli radikáli z Fronty dobytia Sýria, napojenej na al-Kájdu. Fronta, ktorá sa predtým volala An-Nusrat, má v oblasti silné postavenie.

Rusko bude vetovať v BR OSN francúzsky návrh rezolúcie o sýrskom Aleppe

Rusko bude v Bezpečnostnej rade OSN vetovať Francúzskom predkladanú rezolúciu, na základe ktorej by činitelia tejto medzinárodnej organizácie mohli monitorovať evakuáciu ľudí z obliehaných častí sýrskeho mesta Aleppo. Moskva namiesto toho hodlá predložiť vlastnú rezolúciu. Oznámil to dnes ruský vyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, podľa ktorého francúzska rezolúcia neberie do úvahy prípravu potrebnú pre pracovníkov OSN na monitorovanie evakuácie a ochrany zostávajúcich obyvateľov.

„Nemáme žiadny problém s akýmkoľvek monitorovaním, ale myšlienka, že by chodili po ruinách východného Aleppa bez riadnej prípravy, je nešťastná,“ vyhlásil Čurkin. Diplomat rozdal text ruskej rezolúcie členom BR počas stretnutia bez účasti médií, ešte pred plánovaným hlasovaním o francúzskom návrhu, informuje agentúra Reuters. Rusko vo svojom návrhu rezolúcie zároveň požaduje, aby rozmiestnenie pozorovateľov OSN musela schváliť najskôr sýrska vláda, spojenec Kremľa.

Francúzsky návrh vyzýva dosluhujúceho generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby bezodkladne vyslal do Aleppa humanitárne jednotky, ktoré by zabezpečovali „neutrálny dozor“ nad odsunom obyvateľstva z mesta. Francúzsko tiež požaduje monitorovanie životných podmienok civilistov a dodržiavanie ľudských práv. Sýrske vládne autobusy dorazili dnes do poslednej opozičnej enklávy v meste Aleppo a opätovne začali evakuovať ľudí, ktorí sú tam uviaznutí. Z tejto bývalej povstaleckej zóny majú odviezť 1200 ľudí výmenou za odvoz podobného počtu osôb z dvoch vládou kontrolovaných obcí Fúa a Kafarjá.

Na konvoj smerujúci z týchto obcí však krátko nato zaútočili militantní povstalci „umiernenej opozície“ a šesť autobusov podpálili, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré cituje stanica BBC. Autobusy odvážali chorých a zranených; či si incident vyžiadal aj mŕtvych, nebolo bezprostredne jasné. Evakuáciu civilistov, ako aj povstalcov s rodinami zabezpečilo prímerie vyjednané Ruskom a Tureckom. Vďaka tomu sa z mesta dostali tisícky osôb. V piatok sa však po obvineniach z porušovania prímeria evakuácie zastavili, čím mnoho ľudí zostalo uviaznutých bez potravín a prístrešia v nepriaznivom počasí.