Míting na záver druhého dňa oficiálnych spomienkových obradov po smrti vodcu kubánskej revolúcie sa začal spevom kubánskej štátnej hymny a nasledovali prejavy pozvaných zahraničných politikov. Castro zomrel v piatok vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi. K moci sa dostal v roku 1959. 

Na pietne podujatie na Námestie revolúcie pricestovali ľavicoví vodcovia zo spriatelených štátov predovšetkým v Latinskej Amerike. BBC upozornila, že väčšina ďalších štátov vyslala iba nižšie postavených zástupcov. Davu sa napríklad prihovoril grécky ľavicový premiér Alexis Tsipras. Medzi hosťami sedeli tiež prezidenti Mexika, Ekvádoru, Bolívie, Venezuely, Panamy, Južnej Afriky a Zimbabwe.

FOTO Obrovský smútok na

Kondolenčnú knihu umiestnenú od pondelka v memoriálnom komplexe Josého Martího na Námestí revolúcie v centre Havany už skôr v utorok okrem iných podpísali ľavicoví prezidenti Bolívie a Venezuely, Evo Morales a Nicolás Maduro. Dvojicu sprevádzal ekvádorský prezident Rafael Correa. Rozlúčkové obrady sa konali v Havane od pondelka. Hlavným dejiskom bol uvedený komplex Josého Martího. Vyvrcholením bol v utorok míting na havanskom Námestí revolúcie, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov. 

FOTO Obrovský smútok na

Dnes sa urna s Castrovým popolom vydá na cestu z Havany do Santiaga de Cuba, kde bude uložená do zeme. Ide o rovnakú trasu, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu a na Kube zvíťazila revolúcia. 

FOTO Obrovský smútok na

Fidela Castra obdivovali ľavičiari a ľudia z rozvojového sveta, ktorí ho vnímali ako revolučne naladeného zástancu chudobných. Avšak kritizovali ho tí, čo ho pokladali za diktátora, ktorý za socializmu utláčal Kubáncov a zruinoval tamojšiu ekonomiku. V ostrovnej krajine je od 26. novembra do 4. decembra vyhlásený štátny smútok.