„Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby sme viedli konštruktívny dialóg a našli odpovede na všetky otázky,“ boli prvé slová Siekela, ktorého zvolili delegáti pre olympijský cyklus 2017-20. Práve v tomto období sa budú konať olympijské hry v Ázii. Zimné 2018 v juhokórejskom Pjongčangu a letné o dva roky neskôr v Tokiu. A práve k Ázii ma nový prezident SOV veľmi blízko.

Ešte pred dvomi rokmi patril Anton Siekel medzi 10 najbohatších Slovákov a jeho imanie sa odhadovalo na 240 miliónov eur. Dnes jeho pozície oslabli, ale čestný predseda Slovenského zväzu džuda stále patrí medzi ľudí, ktorí nemajú hlboko do vrecka.


Anton Siekel  je od mala zanieteným džudistom.
Foto: Emil Vaško

Podnikať začal v 90. rokoch, keď spoločne s Máriom Hoffmannom a Braňom Prieložným založili investičnú skupinu Istrokapitál. Tá sa preslávila najmä obchodovaním s kupónovouprivatizáciou. Neskôr sa mu podarilo sa mu zarobiť na realitách, obchodovaní s akciami, hotelierstve, vinárstve či dokonca médiách. Momentálne vlastní a v roku 2006 aj založil investičnú skupinu FPD, ktorá ročne vyprodukuje miliónové zisky.

FPD však nemá na Slovensku také zvučné meno. Orientuje sa skôr na biznis za hranicami. Hlavne v Ázii, ku ktorej má, ako sme spomínali, Siekel blízky vzťah. Jeho podnikateľské aktivity v tomto regióne sa dostali do povedomia Slovákov v roku 2012, keď staval neďaleko Bali luxusný dovolenkový rezort. Do prvej etapy výstavby mal naliať 40-miliónov eur. Dnes jeho spoločnosť vlastní niekoľko dovolenkových rezortov v Ázii. Lenže hotelové komplexy mu menej vynášajú ako stávkovanie a hracia automaty v Rumunsku a je taktiež majiteľom chorvátskej pobočky stávkovej kancelárie Fortuna. „Je to moja najlepšie fungujúca firma na Balkáne,“ vyhlásil pre HN.sk na začiatku roka.


Na Borneu: Anton Siekel do ekologického projektu v národnom parku investuje 20 miliónov dolárov.
Foto: archív

Na Slovensku je známy skôr ako „nenápadný milionár“. Je vlastníkom kúpeľov v Dudinciach, do ktorých investoval nemalé peniaze a prerobil ich na jedny z najkrajších na Slovensku. Pri službách v oblasti hotelierstva ešte zostaňme. U nás ovláda jeho finančná skupina niekoľko wellness hotelov. K tomu prirátajme podiel v online predajcovi lístkov či mediálnom dome Publishing House.

Siekel je však aktívnejší na českom trhu, kde investoval do siete vinoték a je aj distribútor alkoholických  nápojov. V Česku viac aj zabrdol do developerskej činnosti. Veľké obchodné reťazce by o tom vedeli rozprávať.


Výhľad za 1,5 milióna eur: Približne toľko mohol stáť rozľahlý byt Antona Siekela.
Foto: Emil Vaško

Honorárny konzul Kolumbie však nie je z tých, čo by len hromaždili svoj majetok, ale rád aj dáva. Prostredníctvom neinvestičného fondu Hlavný stan nádeje podporuje sociálne slabšie rodiny. „Aj tu som sa presvedčil, že na jednej strane dávate a na druhej veľa dostávate,“ priznal Siekel.

Uvidíme teda, ako sa bude dariť bývalému džudistovi kormidlovať loď Slovenského olympijského výboru. Ak mu to pôjde tak dobre ako v podnikaní, tak slovenský šport sa má na čo tešiť.


Siekel v minulosti kúpil dom v bratislavských vinohradoch.
Foto: archív