Slovenskú plesovú sezónu otvoril Ples v opere, 17. ročník tohto dobročinného podujatia, ktorý sa konal v historickej budove Slovenského národného divadla. Zúčastnilo sa na ňom šesťsto hostí a desiatky umelcov, ktorí sa postarali o nevšedný umelecký zážitok. 

Úspech ľudovej kultúry

Ústrednou témou bola charita a tradícia, návrat k slovenským koreňom, prostredníctvom ľudových motívov a zvyklostí. V hlavnej úlohe sa predstavil umelecký súbor Lúčnica, ktorá symbolizuje pôvodnú ľudovú kultúru Slovenska. Spojenie tanca, inštrumentácie a vokálnych prejavov sa ale tentokrát snúbilo nečakaným spôsobom. K tomu prispela spolupráca so skladateľom, dirigentom a producentom Oskarom Rózsom.

Zaujala ma idea a zadanie spojiť Lúčnicu s modernejšími prvkami, so scénickým stvárnením s Janou Burkiewicz a hlavne dostal som voľnú ruku v rámci hudobnej zložky. Čiže to je to, čo mňa zaujíma. Na druhej strane táto práca má svoje špecifiká, hlavne v tejto poslednej fáze, posledné tri dni, kedy sa skúša na pódiu,“ povedal pre TASR.

Hlavná hviezda Alphaville

Okrem Lúčnice sa predstavili na Plese aj Paul Young, Rick Astley a zahraničný hosť skupina Alphaville. „Sme veľmi poctení tým, že ste nás pozvali na tento ples a zároveň sme radi, že takto prispejeme k liečbe detí so zdravotným postihnutím. Som tiež otec a tak otázka charity je aj pre mňa dôležitá, aj preto sme prišli. Hrali sme už na niekoľkých plesoch, vždy je to špeciálna príležitosť a zároveň každý ples je trocha iný. Veľmi sa tešíme, priestor je krásny, je to nádherná architektúra. Zajtra budeme všetci v gala, zahráme naše známe skladby,“ dodal líder kapely Alphaville Marian Gold. Na Plese potešili najmä hitmy Big In Japan, Sounds Like a Melody, Forever Young a Jet Set. Ako sa sami vyjadrili, po siedmich rokoch prídu na jar aj s novým albumom.

Tohtoročným hosťom bola aj americká soulová a R’n’B speváčka Ali Caldwell, ktorá sa zúčastnila aj známej speváckej súťaže The Voice, v ktorej porote zasadá napríklad i Alicia Keys či Miley Cyrus. Speváčku Ali Caldwell bude na plese sprevádzať formácia zostavená z domácich hudobníkov. Prekvapením pre hostí bude pieseň Ej, padá, padá rosička, ktorú Ali zaspieva po slovensky.

Bude to môj prvý ples. Je to pre mňa veľká výzva, veľmi sa teším, že vystúpim s takými úžasnými hudobníkmi. Bolo to pomerne dosť veľa štúdia, hlavne som sa musela potrápiť s výslovnosťou niektorých slov. Zajtra to bude úžasné,” uviedla na stretnutí s médiami.

Producentom Plesu v opere je Peter Princ a hudbu v hlavnej sále má na starosti známa skupina Big Bandu Gustava Broma, pod taktovkou Vlada Valoviča. Okrem nich sa predstavil aj David Koller Band s Lenkou Dusilovou a Funkiez.

Dobročinný Ples v opere sa oficiálne začal

Medzi prvými hosťami v budove SND bol aj reprezentačný tréner hokejistov SR Zdeno Cíger, líder skupiny Vidiek Ján Kuric, modelka Lucia Hablovičová s módnym návrhárom Borisom Hanečkom či slovenský herec Ján Greššo.

Nové tváre Plesu v opere

Objavili sa aj nové tváre, ktoré mali na udalosti roka svoju premiéru. Jedným z nich bol aj Marek Majeský s manželkou Janou alebo nová spoločníčka lídra strany Sme rodina, Borisa Kollára. Tento rok ňou nebola Andrea Heringhová, ale rovnako šarmantná mladá dáma, ktorá zažiarila v modrej róbe jeho dcéra Alexandra Kollárová, ktorú má so Stankou Horňákovou.

Čestný plesový výbor, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou, tvoria aj tento rok významné osobnosti spoločenského a hospodárskeho života. Sú nimi Eva Blahová, Martin Huba, Marián Chudovský, Elena Kohútiková, Pavol Lančarič, Jaromír Pastorek, Matej Tóth, Ľubica Vargicová a Emília Vášáryová.

Ples otvárala známa herečka

Moderátorkou večera bola herečka Zuzana Mauréry. Organizátori plesu siahli po netradičnom rozhodnutí. Ples v opere vždy otvárala zahraničná hviezda úderom na gong,tentokrát však urobili inak a dilemu ohľadne toho, kto otvorí Ples v opere úderom na gong, uzavrela a zároveň aj otvorila celú udalosť herečka Milka Vášaryová.

Na snímke herec Marej Majeský s maželkou Janou.

Zdroj: TASR

Na snímke líder strany Sme rodina Boris Kollár s dcérou.

Zdroj: TASR

Vrcholnej dobročinnej a spoločenskej udalosti

Ples v opere tak nadviaže na charitatívne poslanie z minulého roka a prispeje k dosiahnutiu cieľa, aby v každom samosprávnom kraji Slovenska mohlo byť zriadené a fungovalo aspoň jedno Centrum včasnej intervencie.

Na vstup do historickej budovy SND, kde sa Ples v opere koná, je určený hlavný vchod do divadla. Hostia vystupujú z vozidiel priamo pred fontánou pred hlavným vchodom a po červenom koberci vchádzajú do budovy.

Vstupenka pre 2 osoby je v sume 500 € a pri príchode na ples sa hostia preukazujú vstupenkou.

Ples v opere oslovuje hostí a širokú verejnosť aj dobročinným poslaním. Celý výťažok plesu poputuje na zriadenie nového Centra včasnej intervencie v Trenčíne.

Na Slovensku tak bude môcť pomoc poskytovať až šesť takýchto centier, pričom dve vznikli minulý rok tiež vďaka pomoci tohto podujatia.