Kyjev 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Stringer)
 
V Kyjeve vyhlásili, že Ukrajina je forpostom západnej civilizácie. Zdá sa však, že Západ nie je príliš rád, píše vo svojom komentári Marija Baljabina

Ilustračné foto

Ukrajina si pokojne žila, bola to obyčajná krajina so svojimi problémami a zvláštnosťami. A zrazu sa ukázalo, že vôbec nie je obyčajná. Nie je to krajina, ale “forpost západnej civilizácie.
Taký názov vymyslela vicepremiérka pre otázky európskej a euroatlantickej integrácie Ivanna Klympušová – Cincadzeová. Posťažovala sa, že Ukrajina bola vždy chápaná ako most alebo ako nejaká šedá zóna, ale ukázalo sa, že nie je ani jedno, ani druhé. “Svojou vôľou, tým, že sme sa začali aktívne brániť ruskej invázii, stali sme sa forpostom západnej civilizácie.” Uvedieme proste citát, a nech si každý sám pre seba rozhodne, čo mala madam Klympušová-Cincadzeová na mysli.
Podľa jej názoru západné znamená pravdepodobne protiruské. V takom prípade áno, Ukrajina robí všetko správne: neľútostne a s nadšením ničí všetko, čo je spojené s Ruskom. Ľvovská oblastná rada napríklad veľmi západným spôsobom zakázala, aby bol verejne používaný “ruskojazyčný kultúrny produktv regióne.
V Európe k tomu zatiaľ nedošli, ale práve preto je Ukrajina forpost. Teraz inšpiruje svojím príkladom Západ a lavínu už nebude možné zastaviť. Vo Francúzsku a v Nemecku začnú zakazovať Dostojevského a Tolstého, vo Švajčiarsku vykonajú akciu proti Čechovovi, cez európske hranice prestanú púšťať ľudí s ruskými pasmi. A potom NATO, až sa pevne prilepí na ruské hranice, začne počúvať, či necitujú na tej strane “ruskojazyčný kultúrny produkt“, a bude trestať za každé nesprávne slovo. Ruský jazyk zadusia nielen raketami, ale aj sankciami. A potom zostane v kultúre iba Taras Ševčenko a Lesja Ukrajinka. A Gogol dostane konečne status “ukrajinskojazyčného” spisovateľa.
Zrejme práve tak si madam Klympušová-Cincadzeová predstavuje osudovú misiu Ukrajiny.
Zdá sa však, že Západ zatiaľ nie je veľmi nadšený touto myšlienkou. Ukrajine už neraz hovorili, že zatiaľ nemôže ani snívať o členstvo v EÚ a NATO v dohľadnej budúcnosti. Takže bude musieť byť forpostom proti vôli samotného Západu.
 
Príspevok Forpost západnej civilizácie. Ukrajina našla svoje poslanie zobrazený najskôr Hlavné správy.