Washington 10. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mstyslav Chernov)
 

Nové ekonomické sankcie USA vyvolali podstatné straty ruských miliardárov, píše Forbes.

Ilustračné foto

Prepad ceny RUSAL sa stal hlavnou udalosťou dňa, avšak sankcie udreli nielen na majetok Olega Deripaska – “dnes ochudobneli mnohí účastníci Forbes,” uvádza sa v správe.
Podľa informácie časopisu, celkové straty najbohatších ľudí Ruska tvoria 12 miliard dolárov.
V piatok Washington zaviedol sankcie proti siedmim ruským podnikateľom, 14 im podriadeným spoločnostiam a 17 úradníkom.
Oleg Deripaska (23. miesto na zozname najbohatších podnikateľov Ruska za rok 2017 podľa údajov Forbes) utrpel sankciami najviac. Ćelí im jeho holding En+, RUSAL a ešte šesť ďalších spoločností spojených s podnikateľom.
Podľa pondelkových informácií sankcie USA hrozia RUSALu technickým defaultom. Hodnota výrobcu hliníku na Hongkongskej burze spadla o viac než 50%, majetok Deripasky prišiel o 1,3 miliardy dolárov, tvrdia v časopise.
Približne o rovnakú čiastku prišiel jeho partner v Norilskom Nikelu Vladimir Potanin (8. miesto na zozname Forbes) — bez ohľadu na to, že nie je na sankčnom zozname. Cenné papiere Nornikelu, kde Potaninovi náleží 32,9% (podiel Deripaskeho činí 27,8%) klesli od rána o viac než na 16% a teraz sa predávajú na úrovni 9 tisíc rubľov za jednu.
Trojku uzatvára Viktor Vekselberg (10. miesto), ktorý spolu s partnermi (cez spoločnosť SUAL Parthners) má 26,5% akcií RUSALu. Jeho straty tvoria celkovo okolo 1 miliardu dolárov.
 

Príspevok Forbes zverejnil straty ruských miliardárov po sankciách USA zobrazený najskôr Hlavné správy.