Svet 7. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Gero Breloer)

Americký časopis Forbes v utorok vydal nový rebríček najbohatších ľudí sveta. Za minulý rok prvenstvo medzi miliardármi obhájil zakladateľ Microsoftu Bill Gates, no teraz sa očakávalo iné meno, čo sa aj stalo
Ilustračné foto

Bill Gates bol na čele rebríčka za rok 2017 už štvrtýkrát za sebou, s odhadovanou výškou majetku 86 miliárd dolárov. Nasledoval investor Warren Buffett so 75,6 miliardami dolárov a šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos so 72,8 miliardami dolárov.
V poslednom čase však Bezosove príjmy rýchlo rástli, takže sa predpokladalo, že prekoná aj Gatesa. To sa aj potvrdilo. Forbes mu napočítal viac ako 100 miliárd dolárov, čím sa stal “najbohatším človekom v tomto storočí”.
Konkrétne je to Bezosových 126,2 miliárd dolárov. Až pod ním je rebríčku Bill Gates s 91,3 miliardami dolárov a Warren Buffett s 87 miliardami dolárov. Zaujímavé sú aj ďalšie mená:
– generálny riaditeľ spoločnosti LVMH (Louis Vuitton) Bernard Arnault so 75,3 miliardami dolárov
– Mark Zuckerberg so 72,7 miliardami dolárov
– mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helu so 69,4 miliardami dolárov
– Amancio Ortega, vlastniaci okrem iného aj značku Zara, so 66,5 miliardami dolárov
Rebríček miliardárov už prekonal hranicu 2000 a je medzi nimi aj niekoľko Čechov: na 89. mieste Petr Kellner s 15,7 miliardami dolárov, na 468. mieste Andrej Babiš so 4,6 miliardami dolárov, na 742. mieste Karel Komárek s 3,2 milardami dolárov, na 811. mieste Radovan Vítek s 3 miliardami dolárov, na 913. mieste Daniel Křetínský s 2,6 miliardami dolárov a na 1683. mieste Pavel Tykač s 1,3 miliardami dolárov.  Spomedzi Slovákov sa v rebríčku ocitol len jeden, na 1676. mieste Ivan Chrenko s 1,4 miliardami dolárov.
Developer Ivan Chrenko, predseda Predstavenstva HB Reavis Group, stojí za realitnými projektami obchodných centier ako napríklad Aupark či bratislavský komplex Twin City. Isté projekty uskutočnil aj v Londýne a plánuje postaviť najvyšší mrakodrap v Európskej únii vo Varšave.