Washington 2. januára 2020 (HSP/Foto:Sputnik-Ilya Pitalev)

Projekt plynovodu Severný prúd 2 sa Američanom síce podarilo pomocou sankcií spomaliť, určite však nie zastaviť. Vyplýva to z expertízy amerického finančno-ekonomického magazínu Forbes, podľa ktorej je dočasné prerušenie prác na podmorskom plynovode iba pyrrhovo víťazstvo. V konečnom výsledku tieto obštrukcie neprinesú Američanom a ich stúpencom očakávané dividendy

Nord Stream 2

Sankcie prišli podľa Forbes príliš neskoro na to, aby mohli zabrániť dokončeniu projektu strategického plynovodu z Ruska do Nemecka. Sankcie by možno mali zmysel pred rokom, avšak v súčasnej fáze, kedy projekt Severného prúdu 2 finišuje, sú tieto sankcie kontraproduktívne a nijak nepomôžu oponentom projektu. Navyše USA stratili jeden z hlavných argumentov proti výstavbe plynovodu, ktorým bolo údajné ohrozenie tranzitu plynu cez Ukrajinu. Moskva a Kyjev sa totiž koncom roka 2019 dohodli na 5-ročnom tranzitnom kontrakte, ktorý garantuje dodávky ruského plynu do Európy aj cez územie Ukrajiny. Pre Washington sa tak výrazne zúžil manévrovací priestor pri pretláčaní vlastného predraženého skvapalneného plynu na európsky trh, čomu malo napomôcť jednak zablokovanie Severného prúdu 2, respektíve zmarenie tranzitu cez Ukrajinu. Nič z toho sa Američanom nepodarilo dosiahnuť, čím sa im výrazne vzdialila ich vízia ovládnutia lukratívneho európskeho trhu s plynom.

USA sa v dôsledku sankcií voči vlastným spojencom stali terčom silnej kritiky hlavne v Nemecku, kde sa otvorene hovorí o hrubom zasahovaní Washingtonu do vnútorných záležitostí a obchodnej politiky Berlína. Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder (1998 – 2005) v interview pre denník Neue Osnabrücker Zeitung ostro odsúdil spôsob, akým sa Washington snaží Európanom diktovať s kým môžu obchodovať a s kým nie. „Toto nesmieme akceptovať. Nie sme 51. štátom USA“, podčiarkol Gerhard Schröder. Exkancelár v tejto súvislosti pripomenul, že svojvoľné sankcie USA sú hrubým zasahovaním do vnútorných záležitostí Nemecka, aké si on osobne nepamätá od čias zjednotenia oboch nemeckých štátov pred troma desaťročiami. Washington pritom zakazuje Nemecku obchodovať nielen s Ruskom, ale aj s Čínou a Iránom. Gerhard Schröder je toho názoru, že Nemecko by sa malo o zamyslieť, či nie je na čase uvaliť sankcie na USA napríklad aj kvôli porušovaniu ľudských práv na americko-mexickej hranici. Dôvodov na nemecké sankcie voči USA je podľa Gerharda Schrödera viac než dosť.

Gabriel Gačko

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj