Čardaci 21. mája 2020 (HSP/Foto:Twitter)

Menší škandál vypukol v Bosne a Hercegovine. Tento raz nebol spojený ani s politickými spormi, ani s pandémiou koronavírusu, ba ani s hospodárskymi či sociálnymi problémami. Je niekde v sociálno-kultúrnej rovine. Pôvodom poslúžilo otvorenie fontány v etnickej dedinke Čardaci. Originálnu fontánu totiž tvorí trojica chlapov, ktorí cikajú do bazéna vytvoreného vo forme mapy Bosny a Hercegoviny

Fontána

Médiá zverejnili názory niektorých politikov a odborníkov, na sociálnych sieťach sa tiež rozprúdila diskusia, čo sú to za muži, ktorí cikajú na Bosnu a Hercegovinu. Viacerí sa zhodli v mienke, že sú to traja členovia kolegiálneho najvyššieho orgánu moci krajiny – Prezídia /Predsedníctva/ Bosny a Hercegoviny.

Preto fontánu, ktorá má oficiálny názov „Sloga“ /“Jednota“/, ľudovo nazvali „Traja predsedovia cikajú na Bosnu a Hercegovinu.“ Iní to považujú za predstaviteľov troch národov – Srbov, Chorvátov a Bosniakov, ktorí sa príliš nesnažia spolunažívať v jednom štáte.

Na sociálnych sieťach v rámci búrlivej diskusie jedni návštevníci považujú danú fontánu za urážku pre celú krajinu a žiadajú, aby ľudia nenavštevovali etnickú dedinku Čardaci, druhí sa domnievajú, že táto kompozícia odzrkadľuje reálny stav v krajine.

Názor druhých rozdeľujú aj samotní autori tejto fontány Kristína a Rajko Livančićovci. V rozhovore pre bosniacky portál Klix.ba uviedli, že vymysleli vzhľad danej fontány už dávnejšie a práve v období pandémie koronavírusu našli čas na to, aby ideu uviedli do života.

Prezradili, že zdrojom ich tvorivého nadšenia poslúžila podobná fontána v Prahe, autorom ktorej je David Černý. Svojho inšpirátora však prekonali: kým do bazénu v Prahe močia iba dvaja muži /bohvie, čo to symbolizuje/, do bazénu v Bosne a Hercegovine cikajú až traja chlapi.

[embedded content]

[embedded content]

Tvorivá fantázia autorov, ako je známe, nemá hranice a bežní ľudia si môžu s úľavou vydýchnuť, že postavy v Prahe a v Bosne a Hercegovine do bazénov iba cikajú…

Eugen Rusnák

Zdroj