Bratislava 16. októbra 2017 (HSP/Foto:AMI Communications Slovakia)

Manažment pohľadávok je dôležitým predpokladom pre rast firiem. Vďaka tomu, že sa spoločnostiam podarí zinkasovať aspoň časť peňazí od svojich dlžníkov, udržia sa nad vodou a zabráni sa domino efektu. Spoločnosti môžu získané peniaze investovať do svojho rastu a rozvoja. Podľa štúdie „European Payment Practices“ 2017 sa 6 % obratu firiem na Slovensku vracia prostredníctvom inkasných spoločností. 
Zdroj: prieskum skupiny EOS „European Payment Practices“ 2017/Kantar TNS 2017 – Slovensko

Zákazníci sú pri platbách za poskytnuté tovary a služby nedisciplinovaní. Celkovo možno podľa prieskumu konštatovať, že v Európe platia faktúry neskoro v 19 % prípadov, 3 % neplatia vôbec. Na Slovensku 23% zákazníkov platí s omeškaním a úplne nevymožiteľné sú 4 % pohľadávok.
Faktom je, že získané meškajúce platby inkasom pohľadávok  predstavujú pre firmy dôležitú podporu. Podľa štúdie „European Payment Practices“ 2017 slovenské spoločnosti takto získanú likviditu používajú najmä na úhradu vlastných neuhradených faktúr. A investujú do svojej budúcnosti.
„Profesionálny manažment pohľadávok znižuje riziko likvidity pre spoločnosti. Pomáha udržiavať v normále peňažný tok firiem a dovoľuje im investovať získané peniaze do dôležitých oblastí podnikateľskej činnosti,“ uviedol Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.
Firmy na Slovensku najčastejšie používajú peniaze získané manažmentom pohľadávok na úhradu vlastných záväzkov (72 %), potom je to udržiavanie alebo vytváranie nových pracovných miest (47 %) či expanzia obchodnej činnosti (40 %). Dôležitý podiel majú aj investície do výskumu a vývoja a investície do finančného trhu (zhodne po 28 %).
Spoločnosť EOS KSI Slovensko sa počas svojho 20-ročného pôsobenia stala najúspešnejšou inkasnou spoločnosťou na slovenskom trhu a nakúpila portfóliá v celkovej hodnote viac ako 800 miliónov EUR. Za celú svoju históriu spracovala viac ako 2,4 mil. pohľadávok, v rámci kontaktovania dlžníkov vykonala 4,6 mil. hovorov a podarilo sa jej zinkasovať od dlžníkov objem peňazí vo výške viac ako 412,3 mil. EUR.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.