Toronto 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Kanadská technologická spoločnosť BlackBerry svojimi výsledkami za uplynulý kvartál prekvapila analytikov. Po úprave totiž vykázala zisk, zatiaľ čo ekonómovia jej predpovedali stratu, keďže jej celkové tržby klesli. Dôvodom boli najmä slabé tržby divízie telefónov.

Ilustračné fotoIlustračné foto

BlackBerry, ktorá ako prvá na svete uviedla na trh tzv. inteligentné telefóny, v septembri oznámila, že plánuje ukončiť ich výrobu a sústredí sa na softvér, ktorý jej prináša zisky.
Priekopník vo výrobe smartfónov už pár rokov prechádza náročnou transformáciou, ktorú sprevádzajú veľké odpisy a rozsiahle prepúšťanie.

BlackBerry plánuje na základe licencie odovzdať výrobu telefónov partnerom v zámorí, ale bude naďalej vyvíjať aplikácie pre smartfóny a vlastnú verziu operačného systému Android.

K prekvapujúcemu zisku pomohli BlackBerry práve príjmy divízie softvéru a divízie služieb. Konkrétne, tržby tejto divízie za tri mesiace do konca novembra, čo bol 3. kvartál jej obchodného roka 2016/17, dosiahli 160 miliónov USD (153,52 milióna eur). Tržby divízie telefónov pritom v sledovanom období klesli na 62 miliónov USD z 220 miliónov USD v rovnakom období vlani.

Celkové tržby BlackBerry sa v 3. kvartáli znížili na 269 miliónov USD z vlaňajších 548 miliónov USD a jej čistá strata sa prehĺbila na 117 miliónov USD, čo predstavuje 22 centov na akciu, z 89 miliónov USD alebo 17 centov/akcia pred rokom.

Ale po očistení od jednorazových položiek vykázala spoločnosť v uplynulom štvrťroku zisk dva centy na akciu, zatiaľ čo analytici jej predpovedali stratu jeden cent na akciu Za celý fiškálny rok, ktorý sa končí vo februári 2017, očakáva BlackBerry po úprave o jednorazové položky zisk po strate päť centov na akciu v predchádzajúcom roku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.