Helsinki 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Fínsky premiér dnes oznámil založenie Medzinárodnej ceny rodovej rovnosti v rámci snáh o posilnenie rovnosti pohlaví a na oslavu 100. výročia nezávislosti krajiny

Juha Sipila zverejnil toto oznámenie v dnešný Medzinárodný deň žien a poznamenal pri tom, že Fínsko bolo “prvou krajinou sveta, ktorá priznala ženám plné politické práva”.

Na snímke fínsky premiér Juha Sipilä

Hovoril o rozhodnutí národného parlamentu z roku 1906, keď bolo Fínske veľkokniežatstvo autonómnou súčasťou ruského impéria. Nezávislosť získalo v roku 1917.

Nová cena, ktorá nesie anglický názov The International Gender Equality Prize, je dotovaná 150.000 eurami a je určená pre “význačných obhajcov a budovateľov rovnosti”, informoval premiér vo vystúpení v meste Tampere.

Uvedená finančná suma nie je osobná odmena, ale má byť použitá s cieľom “posilniť postavenie žien”, uviedla vláda. Bude sa vyplácať z rozpočtu na rozvojovú pomoc a z rozpočtu mesta Tampere.

Prvého laureáta ocenenia, ktoré sa bude udeľovať každý druhý rok, zverejnia neskôr v tomto roku.

“Rodová rovnosť je jedným zo základov fínskej spoločnosti,” zdôraznil dnes Sipila.

Upozornil na úlohu, akú hrá Fínsko v globálnom rozvoji. “V súčasnom svete existuje dodnes priveľa dievčat, ktoré nemôžu navštevovať školu. A priveľa žien, ktorých slovo nie je v ich spoločnosti vypočuté. Existuje priveľa žien, ktorým je odopierané právo rozhodnúť sa samostatne o svojom živote a svojom tele.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.