Helsinki 19. septembra 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP)
 
Fínsko varovalo pred úsilím iných krajín EÚ zabrániť čínskym investíciám v Európe
Ilustarčné foto

 
Fínska vláda sa opatrne vyjadrila k plánom ďalších krajín EÚ a Európskej komisii, prísnejšie kontrolovať investície a akvizície zahranično-európskych spoločností v Európe. Podľa Financial Times fínsky minister obchodu varoval, že takýto krok by mohol viesť k vypuknutiu obchodnej vojny.
“Chápem, že to je niečo, čo uspokojuje Francúzsko a Nemecko, ale mohlo by to tiež provokovať Čínu, Indiu a USA. A riziko globálnej obchodnej vojny je už dosť veľké, takže v EÚ nepotrebujeme protekcionistické tendencie,” povedal Kai Mykkänen.
Európska komisia nedávno prijala návrh pripravený Francúzskom, Nemeckom a Talianskom a plánuje vytvoriť systém na uvalenie veta na prevzatie alebo investície od mimo-európskych investorov. Zdôrazňuje, že USA robia to isté.
Fínska vláda je jednou z tých, ktoré v rámci možných protekcionistických opatrení EÚ neuznávajú zasahovanie do národných záležitostí a obchodnej politiky každého štátu. Nové predpisy “sú niečím, čo povedie k problémom v oblasti voľného obchodu a otvorenej hospodárskej politike, nie k niečomu užitočnému,” povedal Mykkänen.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.