Helsinki 3. januára 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Fínsko ako prvá krajina na svete spúšťa sociálny experiment, ktorý má za úlohu zistiť, či základný nepodmienený príjem môže nezamestnaných motivovať k práci. 2 000 náhodne vybraných ľudí, ktorí sú teraz bez práce, budú po dobu dvoch rokov poberať 560 eur mesačne.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Základný nepodmienený príjem je koncept systému sociálneho zabezpečenia pomocou pravidelnej peňažnej dávky potrebnej na dôstojný život vyplácanej všetkým ľuďom žijúcim na danom území bez akýchkoľvek podmienok, nezávisle od práce, sociálnej situácie a pod.

O základnom nepodmienenom príjme pre všetkých obyvateľov sa na viacerých fórach vedú ostré debaty. Odporcovia argumentujú tým, že základný príjem by nielenže neznížil nezamestnanosť, ale by aj demotivoval pracujúcich ľudí. Zástancovia, naopak, tvrdia, že základný príjem by ľudí motivoval.

Túto dilemu sa rozhodla rozlúsknuť fínska vláda, ktorá od januára zaviedla nepodmienený príjem pre 2 000 náhodne vybratých nezamestnaných ľudí. Príjem 560 eur mesačne po dobu 2 rokov bude rovnaký pre všetkých bez ohľadu na to, koľko zarábali v predchádzajúcom zamestnaní. Informoval o tom portál idnes.cz.

Účastníci experimentu dostanú 9. januára prvú dávku a poslednú obdržia v decembri 2018. Zaručený príjem nemajú možnosť odmietnuť. Ľuďí aj úrady by mal nový systém odľahčiť aj od administratívy a príjemcom dať viac času na hľadanie práce.

Fínska vláda bude skúmať, či systém ľudí motivuje k hľadaniu práce viac než súčasný systém.

Vo Švajčiarsku bol taktiež pokus o zavedenie nepodmieneného príjmu. Ľudia to však v referende odmietli. Švajčiarski iniciátori referenda však na rozdiel od Fínov chceli pre všetkých občanov Švajčiarska až 2 500 frankov, čo je v prepočte približne 2 300 eur.

Samuel Gdovin