Helsinki 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Lehtikuva, Mikko Stig)

Fínska vláda by mala aktívne tlačiť na Európsku úniu, aby zrušila svoju smernicu o letnom čase. Zhodli sa na tom vo štvrtok poslanci jedného z výborov fínskeho parlamentu.
Na snímke poslanci fínskeho parlamentu

Podľa agentúry Reuters parlamentný výbor pre dopravu a komunikáciu schválil predmetné odporúčanie vláde po tom, ako viac než 70.000 fínskych občanov podpísalo petíciu za zrušenie posúvania času.
Počas letného času sa ručičky hodín posúvajú dopredu o jednu hodinu, čím sa šetrí denné svetlo. Väčšina krajín Severnej Ameriky a Európy toto nariadenie dodržiava, kým väčšina iných štátov sveta nie.
Výbor uviedol, že po vypočutí viacerých odborníkov dospel k záveru, že ľudia sa neprispôsobujú k zmene času jednoducho. Dodal, že posun hodinových ručičiek spôsobuje krátkodobé poruchy spánku, znižuje výkon v práci a mohol by tiež viesť k vážnym zdravotným problémom.
Podľa fínskeho parlamentného výboru by sa mal zaviesť v celej Európskej únii len jeden čas, ktorý bude platiť počas celého roka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.