Fíni nemôžu deportovať neúspešných žiadateľov o azyl

Helsinki 20. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)
 
Fínska polícia informovala, že počas uplynulých troch týždňov sa začali množiť prípady, keď sa irackí nelegálni migranti deportovaní do vlasti vracajú do Helsínk údajne kvôli nezrovnalostiam v dokladoch.

Ilustračné foto

Fínsko nedávno začalo hromadnejšie využívať možnosť deportácii zamietnutých žiadateľov o azyl, ktorí sa odmietli dobrovoľne vrátiť domov, no narazilo na neochotu Iraku. Bagdad začal vracať deportovaných migrantov späť do Fínska kvôli tomu, že nepredložili požadované cestovné doklady, uviedla fínska národná televízna spoločnosť Yle.
Takúto prax potvrdzujú aj aktivisti v oblasti ľudských práv. Yasmina Yusufová, ktorá pomáha žiadateľom o azyl, potvrdila, že deportácie sú neúspešné, pretože migranti sa vracajú späť do Fínska priamo z letiska v Bagdade.
“Iracká polícia ich odmietla prijať, pretože uviedli, že sa nevracajú dobrovoľne a že nemajú pasy,” vysvetlila Yusufová.
Hlavná inšpektorka cudzineckej polície Liisa Lintuluotová z policajného oddelenia v Helsinkách odmietla komentovať zlyhanie deportatačných letov do Iraku. “Naozaj sa to deje, ale záležitosť stále prebieha a nemôžeme poskytnúť žiadne ďalšie informácie ani vysvetlenia,” povedala Lintuluotová.
Vlani začalo Fínsko vydávať dočasné cestovné doklady pre irackých občanov, aby zabezpečilo, že deportácia bude vykonaná úspešne aj napriek tomu, že mnohí azylanti nedisponujú vlastným pasom. Podľa Yusufovej jedna zo skupín deportovaných Iračanov mala spomínaný typ dočasných cestovných dokladov, ktoré však iracká polícia z nejakého dôvodu odmietla akceptovať bez ďalšieho vysvetlenia.
“Títo traja ľudia sa vrátili v dvoch samostatných letoch. Počula som, že to isté sa stalo aj v Dánsku,” uviedla Yusufová o skupine vrátených migrantov. Podľa nej by takáto nová prax v migračnej politike mohla ovplyvniť životy mnohých ľudí.
Fínsko sa už roky usiluje o sprostredkovanie dvojstrannej dohody o návrate migrantov s Irakom a ďalšími krajinami, čo by umožnilo organizovať charterové lety s deportovanými osobami napríklad do Bagdadu. V súčasnosti Fínsko vykonáva nepravidelné deportačné lety s malým počtom azylantov.
Iba minulý rok uskutočnilo Fínsko 154 letov. Okrem toho, viac ako 1 000 Iračanov súhlasilo, že dobrovoľne opustí Fínsko na vlastnú päsť. Začiatkom tohto roka hlavný policajný komisár Seppo Kolehmainen uviedol, že zoznam odmietnutých žiadateľov o azyl obsahoval približne 1 700 mien, z ktorých väčšina prišla do Fínska v roku 2015.
Počas migračnej krízy v posledných niekoľkých rokoch tvorili Iračania najväčšie percento žiadateľov o azyl vstupujúcich do Fínska. Od roku 2015 požiadalo viac ako 20 000 Iračanov o azyl vo Fínsku, v porovnaní s približne 10 000 Iračanov žijúcich v severskej krajine pred migračnou krízou.
 
Príspevok Fíni nemôžu deportovať neúspešných žiadateľov o azyl zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)