Finančnú náhradu za výrub drevín budú môcť obce použiť aj na iné účely ako doteraz

Bratislava 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Finančnú náhradu budú môcť obce použiť strechy, či zelené parky
Finančnú náhradu za výrub drevín budú môcť obce použiť aj na iné účely ako doteraz. V súčasnosti ich môžu minúť iba na zaplatenie nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na ich území. Po novom ich budú môcť použiť napríklad na terénny prieskum či na zelené parky a strechy. Umožní to zákon, ktorý dnes podpísal prezident Andrej Kiska. Novela zákona o ochrane prírody pochádza z dielne Mosta-Híd a Smeru-SD.
Ilustračné foto

Problémom bolo, že napríklad pre výstavbu diaľnic či železničných tratí dochádza k situáciám, keď malá obec dostane finančnú náhradu za výrub drevín na svojom území v hodnote niekoľko desiatok až stoviek tisíc eur. Tieto peniaze však môže použiť iba na úhradu nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na jej území. Má teda peniaze, ale nevie ich efektívne využiť na starostlivosť o rastúce dreviny na jej území. Zároveň ich však nemôže využiť žiadnym iným spôsobom.
Po novom sa budú môcť finančné prostriedky použiť napríklad aj na terénne prieskumy a zameriavanie drevín, dokument starostlivosti o dreviny, odborné posudky či dendrologický prieskum. Obec tiež bude môcť použiť finančné prostriedky na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry, ako sú zelené parky, zelené strechy alebo ekodukty.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.