Bratislava 31. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Oles Cheresko)

Prechodné obdobie, počas ktorého finančná správa neudeľovala pokuty za nepripojenie registračných pokladníc k systému eKasa, sa na Silvestra 31. decembra končí. Od 1.januára 2020 môžu podnikatelia evidovať tržby už len prostredníctvom systému eKasa

Elektronické registračné pokladnice (eKasa)

Finančná správa bude podľa jej hovorkyne Ivany Skokanovej na plnenie zákonných povinností dohliadať. Minimálna pokuta je 330 eur, vyšplhať sa však môže až na 20 000 eur, hrozí aj strata živnostenského oprávnenia.

Finančná správa podľa Skokanovej eviduje, že niektorí podnikatelia začnú svoje podnikanie až neskôr v januári, resp. budú niektoré prevádzky z dôvodu dovoleniek a inventúr začiatkom januára zatvorené. „V takom prípade si musia podnikatelia eKasu zriadiť do termínu otvorenia a nemusí sa tak stať hneď k 1.januáru. Každopádne platí, že podnikateľ, ktorý bude od 1. januára 2020 prijímať tržbu, musí ju zaevidovať už iba cez systém eKasa, teda prostredníctvom online registračnej pokladnice alebo virtuálnej registračnej pokladnice,“ uviedla hovorkyňa finančnej správy.

Aktuálne eviduje tržby v systéme eKasa už 181 976 pokladníc. To predstavuje 89 % z celkového počtu aktívnych klasických pokladníc spred apríla 2019, kedy bolo aktívnych 205 000 pokladníc. Z nepripojených pokladníc môže ísť podľa Skokanovej v niektorých prípadoch aj o sezónnych podnikateľov, ktorí pokladnicu v súčasnosti nevyužívajú, a preto stačí, ak sa pripoja až v čase, keď začnú evidovať tržby. „Pripojené pokladnice vydajú denne už viac ako 7 miliónov pokladničných dokladov, ktoré finančná správa dokáže bez problémov prijať. Systém finančnej správy funguje korektne a bez akýchkoľvek obmedzení,“ dodala hovorkyňa.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj