Paríž 13. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Francúzsky prezidentský kandidát Francois Fillon dnes oznámil, že v prípade víťazstva vo voľbách bude funkciu hlavy štátu zastávať len jedno päťročné obdobie a nebude sa pokúšať o znovuzvolenie.

Na snímke Francois Fillon

Podľa televízie BFMTV Fillon vysvetlil, že všetky svoje sily chce vynaložiť na to, aby čo najrýchlejšie došlo k obnove Francúzska. Uviedol, že “prvé týždne a prvé mesiace budú kľúčové”. “Nechcem strácať čas. Do konca roka Francúzsko vstúpi do novej epochy,” vyhlásil.

Dodal, že ako prezident by sa opieral o “zúženú” vládu, ktorá by v porovnaní so súčasným kabinetom mala len 15 členov. Vyhlásil, že členom vlády predloží na podpis dokument, ktorý má zabrániť konfliktu záujmov. Odmietol však spresniť svoje nominácie na posty ministrov.

Fillon dnes na tlačovej konferencii v Paríži predstavil svoj “plán rastu”, vďaka ktorému by sa Francúzsko malo opäť stať ekonomickou a politickou veľmocou.

Chce, aby francúzska ekonomika dosiahla rast, plánuje znížiť zaťaženie priemyselných podnikov a zrušiť 35-hodinový pracovný čas a nahradiť ho 39-hodinovým. Chce vytvoriť 3,5 milióna pracovných miest a zjednodušiť pravidlá na trhu práce. Sľúbil tiež zníženie odvodového zaťaženia, čo by ročne pre jednotlivca znamenalo 350 eur a pre manželské páry 700 eur navyše. Má tiež v úmysle v priebehu piatich rokov znížiť verejné výdavky o 100 miliárd eur a zrušiť 500.000 miest vo verejnej správe. Vyhlásil, že “Francúzi musia mať možnosť počítať s podporu silného štátu, ktorý nepadá pod ťarchou verejných výdavkov”.

Konzervatívny kandidát tiež oznámil zvýšenie výdavkov na obranu a posilnenie operačných kapacít francúzskych ozbrojených síl, modernizáciu poriadkových jednotiek, valorizáciu nízkych dôchodkov, progresívne zvyšovanie veku odchodu do dôchodku do 65 rokov, plán na boj proti chudobe a “oživenie európskeho projektu” so súčasným novým impulzom pre vzťahy medzi Francúzskom a Nemeckom.

Fillon uviedol, že ambicióznymi a realistickými opatreniami sa jeho plán pre Francúzsko radikálne líši od programov jeho konkurentov. Prezidentské voľby sa vo Francúzsku budú konať v dvoch kolách – 23. apríla a 7. mája.

Fillon je podľa prieskumov verejnej mienky na treťom mieste, keď by ho v prvom kole porazili kandidátka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron.