Filipíny: Zadržali matku dvoch vodcov islamských militantov v meste Marawi

Manila 10. júna 2017  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Filipínska polícia zadržala v piatok matku dvoch bratov stojacich na čele skupiny islamských militantov, ktorí už viac ako dva týždne okupujú mesto Marawi na juhofilipínskom ostrove Mindanao. Informovala o tom dnes agentúra DPA
Omintu Mauteovú, známu aj ako Farhana, zadržali v meste Masiu v provincii Lanao del Sur spolu s ďalšími deviatimi ľuďmi vrátane dvoch zranených mužov. Masiu leží približne 840 kilometrov južne od filipínskej metropoly Manila.
Ilustračné foto

“Farhana údajne zabezpečila nákup vozidiel a zbraní, aby skupina mohla uniknúť z provincie Lanao del Sur,” uviedol šéf provinčnej polície Theodore Sindac, ktorý dodal, že pri zásahu bolo zaistených viacero výkonných zbraní a nástražných výbušných systémov.
Farhana je matkou Abdullaha a Omara Mauteovcov stojacich na čele približne 200 bojovníkov, ktorí obsadili tri okresy mesta Marawi. V utorok zadržala polícia aj otca oboch bratov a z obavy, že sa ho militanti pokúsia oslobodiť, ho eskortovala do Manily.
Boje o Marawi sa začali 23. mája po tom, ako pokus vládnych síl o zadržanie oblastného vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) vyvolal obsadenie tohto mesta islamistami. Filipínsky prezident Rodrigo Duterte v tejto súvislosti vyhlásil na ostrove Mindanao stanné právo.
Pri doterajšom násilí bolo usmrtených vyše 180 osôb, prevažne militantov, zatiaľ čo väčšina z 200.000 obyvateľov mesta opustila svoje domovy. Odhaduje sa, že v centre Marawi zostáva zabarikádovaných približne 100 príslušníkov miestnych militantných skupín, ktoré odprisahali vernosť IS.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)