Manila 11. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)

Tisíce protestujúcich sa dnes vydali do ulíc filipínskej metropoly Manila, aby odsúdili “škandalózne oslavy” 100. výročia narodenia bývalého diktátora Ferdinanda Marcosa
Demonštranti sa snažili narušiť spomienkovú slávnosť organizovanú Marcosovou rodinou a priateľmi na Cintoríne hrdinov v Manile, kde ho pochovali vlani v novembri – desiatky rokov po tom, čo v roku 1989 zomrel.
Tisíce protestovali voči narodeninovým oslavám diktátora Marcosa

Protestujúcich však zastavili stovky príslušníkov poriadkovej polície, ktorí zablokovali vchod do cintorína, uvádza agentúra DPA.
Demonštranti kritizovali prezidenta Rodriga Duterteho za to, že v rámci pripomenutia si spomínaného výročia vyhlásil v Marcosovej domovskej provincii Ilocos Norte deň pracovného pokoja.
“Marcos si nikdy nezaslúžil žiadnu poctu, nieto ešte provinčný sviatok,” uviedol Bonifacio Ilagan, ktorý zakúsil mučenie počas Marcosovej 20-ročnej vlády. Je hovorcom skupiny Carmma, kampane proti návratu Marcosovej rodiny k politickej moci. Dodal, že oslavovanie Marcosa ho vlastne zbavuje viny za jeho zločiny voči filipínskemu ľudu.
“Táto škandalózna oslava by nebola možná, keby sa nej nepodieľal prezident Duterte,” vyjadrila sa iné skupina, Block Marcos, ktorá sa tiež zapojila do protestu pred cintorínom. Niekoľkí jej členovia boli oblečení v čiernom a niesli fotografie niektorých z tisícov ľudí, ktorí boli zabití, umučení alebo zmizli počas Marcosovej diktatúry.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.