Manila 22. augusta 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)
 
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte uvažuje o tom, že prestane používať svoj inteligentný telefón kvôli obavám, že CIA neustále sleduje jeho rozhovory a môže použiť jeho súkromné ​​informácie na to, aby ho nakoniec aj zavraždila.

Na snímke filipínsky prezident Rodrigo Duterte

“Viem, že USA ma odpočúvajú. Som si istý, že je to CIA. A oni ma nakoniec aj zabijú,” povedal Duterte v utorok v obave, že Washington môže mať záujem o jeho likvidáciu kvôli nezávislej zahraničnej politike a kvôli nakupovaniu zbraní od iných svetových dodávateľov.
Aby zabránil možnému zneužitiu inteligentných telefónov vonkajšími spravodajskými službami USA, Ruska, Číny, Izraela a možno aj Indonézie, ako to povedal ​​73-ročný Duterte, zvažuje návrat k základnému mobilnému telefónu, pri ktorom je odposluch a sledovanie ťažšie.
Nie príliš technicky zdatný filipínsky vodca si spomenul, ako raz poslal dôvernú správu všetkým svojim kontaktom cez aplikáciu Viber po náhodnom kliknutí na funkciu “poslať všetkým”.
Duterte sa už dlho obáva, že CIA vyvíja aktivity minimálne na jeho sledovanie v dôsledku zhoršenia dvojstranných vzťahov s Washingtonom. Len minulý piatok Duterte opäť poznamenal, že CIA “ho chce mŕtveho.”
Navyše Washington nedávno odmietol predať Manile útočné pušky, údajne kvôli obavám zo zneužívania ľudských právach v krajine v súvislosti s pokračujúcou protidrogovou vojnou. To núti Duterteho hľadať nových dodávateľov. Manila, ktorá bola dlho závislá od USA v otázke dovozu zbraní, sa obrátila na Čínu a Rusko, aby vyplnila túto medzeru.
Moskva a Manila podpísali vlani dohodu o vojenskej spolupráci, pričom Rusko už dodáva na Filipíny zadarmo viac ako 5 000 útočných pušiek typu kalašnikov, aby pomohlo v boji proti islamistickým povstalcom. Napriek tlaku USA, Duterteho vláda zvažuje aj nákup ruských hliadkových lodí, vrtuľníkov, obrnených vozidiel a dokonca aj ponoriek.
V utorok Duterte opäť obhajoval hľadanie nových dodávateľov zbraní po tom, čo námestník ministra obrany pre ázijské a tichomorské bezpečnostné záležitosti Randall Schriver požiadal Manilu, aby “veľmi opatrne” premýšľala o dôsledkoch získania ruských zbraní. “Nekupujete len schopnosti, investujte do vzťahu,” poznamenal Schriver začiatkom tohto mesiaca.
Vzťahy medzi USA a Filipínami nikdy neboli založené na vzájomnom rešpekte, zdôraznil Duterte a poznamenal, že Washingtonu neberie Manilu za rovnocenného partnera. “Vzťahy? Kedy to bol naozaj vzťah vzájomnosti a rešpektu?”, spýtal sa Duterte a zdôraznil, že zatiaľ čo USA Filipínam predávali rekonštruované staršie vojenské vybavenie, Čína a Rusko ponúkajú dodávky úplne nových systémov.
 
Príspevok Filipínsky prezident prestane používať smartfón kvôli údajnému odpočúvaniu zo strany CIA: “Chcú ma mŕtveho,” vyhlásil zobrazený najskôr Hlavné správy.