Manila 28. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bullit Marquez)
 
Aktivisti a rodiny ôsmich obetí “vojny proti drogám” na Filipínach podali na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) sťažnosť voči filipínskemu prezidentovi Rodrigovi Dutertem, ktorého obvinili z mimosúdneho zabíjania v rámci jeho kampane proti ilegálnym drogám. Ide tak už o druhú sťažnosť obviňujúcu Duterteho z vraždy a zločinov proti ľudskosti, informovali v utorok agentúry DPA a Reuters.

Na snímke filipínsky prezident Rodrigo Duterte

Skupina Rise Up, ktorú tvoria ľudskoprávni aktivisti a rodiny ľudí zabitých pri policajných operáciách proti podozrivým z drogovej činnosti, uviedla, že podali sťažnosť, ktorá vychádza zo šiestich skutočných prípadov zabitia, odkedy sa Duterte stal v roku 2016 prezidentom.
V 50-stranovej sťažnosti vyzýva skupina na Duterteho obžalobu za mimosúdne zabíjanie v rámci boja proti ilegálnym drogám, ktoré si vyžiadalo tisícky obetí. Podľa aktivistov táto prezidentova kampaň predstavuje “rozsiahle a systematické útoky na civilistov”.
V apríli 2017 filipínsky právnik obvinil Duterteho a 11 ďalších popredných predstaviteľov z vrážd ľudí podozrivých z drogovej a trestnej činnosti, ku ktorým dochádza na Filipínach, odkedy sa stal 30. júna 2016 prezidentom. ICC vo februári tohto roka informoval filipínsku vládu, že začína predbežné vyšetrovanie obvinení z mimosúdneho zabíjania v rámci Duterteho kampane proti drogám.
V marci Filipíny oznámili, že odstupujú od ratifikácie Rímskeho štatútu, ktorým sa zriaďuje Medzinárodný trestný súd v Haagu. Dôvodom bola údajne “dobre zorganizovaná kampaň… ukrižovať prezidenta Duterteho a Filipíncov.”
 
Príspevok Filipínski aktivisti podali na Medzinárodný trestný súd sťažnosť voči prezidentovi zobrazený najskôr Hlavné správy.