Filipínska polícia za jediný deň zabila 21 údajných páchateľov drogových zločinov

Manila 15. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Str)

Pri súčasne prebiehajúcich protidrogových operáciách polície v severofilipínskej provincii Bucalan bolo zabitých 21 údajných drogových delikventov, informovala dnes polícia. Podľa jej slov išlo o najvyšší počet zabitých za jediný deň od vlaňajšieho júla, keď prezident Rodrigo Duterte začal “vojnu proti drogám”
Ilustračné foto

Náčelník polície Romeo M. Caramat ml. uviedol, že operácie sa uskutočnili v rôznych častiach provincie Bucalan za posledných 24 hodín a vyžiadali si 21 mŕtvych, ako aj 64 zatknutých. Podozriví kládli pri zatýkaní ozbrojený odpor.
Polícia zadržala 21 strelných zbraní a vyše 100 gramov metamfetamínu (pervitínu), známejšieho na Filipínach pod názvom šabu. Má hodnotu 500.000 pesos (8300 eur). Polícia našla aj finančnú hotovosť a rôzne vybavenie na výrobu drog.
Z policajných záznamov vyplýva, že od spustenia protidrogovej vojny zomrelo pri ozbrojených zrážkach s políciou 3264 údajných páchateľov drogových trestných činov. V súvislosti s drogami bolo zabitých vyše 2000 ďalších ľudí, napríklad pri útokoch maskovaných mužov z idúcich motocyklov.
Organizácie na ochranu ľudských práv však hlásia vyšší počet mŕtvych a požadujú nezávislé vyšetrovanie prípadnej úlohy prezidenta Duterteho na tomto násilí.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.